Naša sogovornika, sekretar ministrstva za pravosodje Igor Bele in podsekretarka Melita Nikše, sta povedala, da od uvedbe kaznovanja s kazenskimi točkami leta 1998 ni bilo večjih sprememb. Če voznik dobi točke pri različnih kategorijah in mora vnovič opravljati izpit, mora po zakonu opravljati izpit za tiste kategorije, v katerih je storil prekršek - voznik, ki bi v treh kategorijah pridelal po šest točk, bi moral tako opravljati izpit za vse tri kategorije. Nekaj časa se je govorilo o ločenem zbiranju točk za vožnjo med profesionalnim delom in zasebno, vendar tega še niso uredili.

Prvo obvestilo o pridobljenih kazenskih točkah dobi posameznik z ministrstva za pravosodje, kjer vodijo tovrstno evidenco, ko dobi osem ali več točk. Če pa voznik doseže ali preseže 13 kazenskih točk, hkrati pa ne preseže 17 točk, ga ministrstvo napoti na program izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo. Pisno naj bi ga čim prej obvestilo tudi o datumu, do katerega se mora tam zglasiti. Udeležba programa, ki večinoma stane 300 evrov, je obvezna, odvisno pa je, ali je voznik dobil kazen zaradi previsoke hitrosti ali pa so ga zalotili pijanega oziroma pod vplivom mamil, saj se izobraževanji v tem primeru razlikujeta. Po uspešno končanem seminarju se vozniku vsaki dve leti izbrišejo štiri točke, če pa se tečaja ne udeleži, plača kazen 320 evrov. Zaradi bolniške ali česa podobnega lahko ta rok tudi podaljšajo. Kdor je dobil manj kot 13 točk, se mu te zbrišejo po treh letih - če seveda v tem času ne "pridela" novih.

Kdor vztrajno krši cestnoprometne predpise in ga možje postave pri tem redno zalotijo, lahko izpit vnovič opravlja šest mesecev potem, ko so mu ga prvič odvzeli. Drugič mora od prenehanja veljavnosti preteči leto dni, po vsakem naslednjem odvzemu pa lahko za volan avtošole sede šele dve leti potem, ko dobi pravnomočno odločbo o odvzemu izpita, ne glede na to, ali ga je izgubil zaradi alkohola ali hitrosti. Kar se tiče voznikov intervencijskih vozil, zanje velja, da smejo voziti taka vozila, če nimajo več kot pet kazenskih točk, ne smejo biti vozniki začetniki, vsaj dve leti morajo imeti vozniški izpit primerne kategorije, zadnja tri leta pa ne smejo biti pravnomočno obsojeni ali biti v kazenskem postopku. Inštruktorji avtošol glede točk nimajo posebnih omejitev, za voznike začetnike pa velja, da jih lahko v treh letih, kolikor traja njihov staž, dobijo največ šest, sicer jim vzamejo izpit.

Andrej Brulc iz avtošole Brulc, ki je ena od pooblaščenih organizacij za izvajanje tega programa, je poudaril, da programa še tri četrtine voznikov ne pozna, nekateri tudi po prejemu obvestila ne razumejo, da se ga morajo udeležiti. Kazen za neudeležbo je 334 evrov, medtem ko tečaj stane 300 evrov. V teoretičnem delu, ki traja 12 šolskih ur, pojasnjujejo osnove, začenši s tem, kako se v avtu pravilno sedi, kako se pravilno drži volan in podobno. Voznikom se skuša najprej v teoriji in nato v praksi pojasniti, koliko zmorejo. Velikanska težava je tu, poudarja Brulc, je to, da se v sodobnih avtomobilih ne čuti hitrosti in ljudje precenijo njihove lastnosti. Poleg tega, da predstavijo osnove prometnih predpisov, je del predavanj posvečen vplivu alkohola na vožnjo, nato pa se lotijo vzrokov za prometne nesreče. Velik problem je to, da vozniki v povprečju poznajo le deset odstotkov avtomobila. Vsak voznik bi moral vedeti vsaj, kako pravilno sedeti, poznati svoj reakcijski čas, varnostno razdaljo, zavorno pot avtomobila, ABS-sistem avtomobila - teh je danes že več kot tristo vrst. Pa tudi, kakšne sile vplivajo ob nesreči na telo v primerjavi s padci iz različnih nadstropij.

V praktičnem delu se udeleženci najprej seznanijo z avtom, nato sledi prva resna vaja - zaviranje v sili. Izkazalo se je, da se večina ljudi boji močno zavreti, strah jih je, da se bo kaj pokvarilo, polomilo, da jih bo zaneslo. Vadi se še točka zaviranja - kdaj začeti zavirati, z zaviranjem z ABS-om in vožnja z očali, ki simulirajo hudo alkoholiziranost. Je pa Brulc poudaril, da je kakovost teh tečajev izredno odvisna od izvajalca. Več kot jih bo, pravi, manj bodo ljudje od njih odnesli. (fk)