Kdo je pripravljen časopis izdajati za manjšo subvencijo?

Janković, ki je izbiral med dokaj podobnima projektoma (strokovna komisija je kakovost Delove ponudbe sicer ocenila s 97 točkami, Dnevnikovo pa z 90 točkami od 100), je predstavnike obeh hiš tedaj soočil z odločilnim vprašanjem: kdo je pripravljen časopis izdajati za manjšo subvencijo? Iz razpisne dokumentacije je razvidno, da sta županstvo in ministrstvo za subvencioniranje triletnega izdajanja štirinajstdnevnika v okviru projekta Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010 "okvirno" namenila 700.000 evrov. Dnevnik je stroške projekta sicer ocenil na 1,161.058 evrov in v razpisni vlogi navedel, da bi razliko financiral sam. Delo je stroške ocenilo višje, samo pa bi, kot so objavili v članku prejšnji petek, v projekt vložilo 700.000 evrov. Delo je objavilo še, da je njihove predstavnike zaključno povabilo k zniževanju predlogov za sofinanciranje presenetilo, županov odnos do njih je bil po njihovem mnenju "ciničen", zato se zniževanja niso lotili resno, temveč so se odločili županu vrniti s cinizmom: "v vsakem primeru zaprosimo za 10.000 evrov manj javnih sredstev od konkurence". Janković je na to projekt dodelil Dnevniku, ki je v končni fazi zaprosil za 599.000 evrov javnih sredstev, Delo pa je zapisalo očitek, da je bilo vnaprej jasno, da projekta ne bodo dobili, ker je bil postopek nesprejemljiv in nepošten.

Člani strokovne komisije predlagali ponovno izvedbo razpisa

Včeraj so v zvezi s tem objavili mnenje tudi člani strokovne komisije dr. Aleš Debeljak, dr. Marko Milosavljevič in dr. Miha Kovač, ki so zapisali, da "županova odločitev, da projektu ne nameni 700.000 evrov, za nazaj postavlja pod vprašaj tudi vse odločitve komisije, s tem pa tudi legitimnost celotnega razpisa". Podpisani so zato predlagali ponovno izvedbo razpisa.

Z mestne občine so na več naših vprašanj včeraj odgovorili z uradnim besedilom županove odločbe, kjer je v obrazložitvi zapisano, da Delo glede pričakovanega deleža sofinanciranja ni oddalo veljavne ponudbe. Na ministrstvu za kulturo pa so ocenili, da je MOL postopek izpeljala korektno, štirinajstdnevnik pa bodo finančno podprli tudi zato, "ker bo tudi po treh letih časopis ostal na tržišču" in ker "takšen časopis Slovenija potrebuje". Predstavnik Dnevnika Aleksander Bratina je dejal, da razpisa ni smotrno ponavljati, in pojasnil, da je Dnevnik na pogajanjih MOL poleg sedemindvajsetih številk letno ponudil še dodatne tri številke, zaradi česar bodo stroški še večji, kot je bilo navedeno. "Seveda bomo manjkajoča sredstva za izpeljavo projekta zagotovili sami," je povedal Bratina.

Kulturni štirinajstdnevnik bo po razpisnih napovedih "odpiral in poglabljal kritično refleksijo na vseh področjih kulture in družbe". Osmega februarja 2010 naj bi Metropola začela izhajati kot priloga časopisa Dnevnik (tako Dnevnik kot Delo sta zagotovila naklado v višini 55.000 izvodov), naprodaj pa bo tudi kot samostojen časopis. Zoper takšno odločbo MOL sicer ni dovoljena pritožba, v roku trideset dni pa je dopustno vložiti tožbo na upravno sodišče.