Pred hotelom se je medtem zbralo nekaj sto prokitajskih protestnikov, ki so se spopadli s policijo in vzklikali "Tibet pripada Kitajski" in "Dalajlama, vrni se v Indijo".

"Na Tajvanu sta demokracija in svoboda govora najvišji vrednoti," je dalajlama dejal članom društva prijateljev Tibeta. Dodal je: "Medtem ko vi uživate te vrednote, upam, da jih boste lahko razširili tudi na Kitajsko."

"Upam, da bo Kitajska pod komunistično vladavino lahko sprejela demokracijo in sčasoma postala bolj transparentna, saj nenaden propad Sovjetske zveze ne bi bil dober za Kitajsko," je dejal tibetanski voditelj v izgnanstvu.

Dalajlama je na Tajvan prispel v nedeljo, da bi molil za žrtve tajfuna Morakot, ki je otok prizadel 8. avgusta in zahteval več kot 500 smrtnih žrtev. Obiskal je prizadeta območja, tolažil preživele in vodil obrede za žrtve katastrofe. S Tajvana bo odpotoval petek zjutraj po krajevnem času.

Kitajska dalajlamo obtožuje, da si prizadeva za neodvisnost Tibeta. Peking je opozarjal, da bo njegov obisk na otoku poslabšal odnose v Tajvanski ožini, ki so se močno otoplili, odkar je položaj tajvanskega predsednika maja lani prevzel Ma Ying-jeou. Ma se tokrat ni srečal z dalajlamo, da ni bi ujezil Kitajske.

Dalajlama je sicer v sredo v pogovoru za tajvansko javno televizijo ponovil, da je njegov obisk na Tajvanu povsem verske narave. Dodal je, da ni razočaran, ker ga predsednik Ma ni sprejel, hkrati pa je zavrnil ugibanja, da bo njegov obisk škodoval tajvansko-kitajskim odnosom. "Prezgodaj je o tem govoriti. Počakajte šest mesecev, eno leto. Potem boste vedeli," je dejal.