Da je zdaj treba pogodbi reči "da", so prepričani tudi številni aktivisti, ki so se na različne načine odločili prepričevati ljudi. Skupina "Evropska kolesarska tura po Irskem" bo denimo v teh dneh prekolesarila vso Irsko. Med podporniki akcije so znani Irci - Nobelov nagrajenec za literaturo leta 1995 Seamus Heaney, kitarist skupine U2 The Edge in menedžer skupine Paul McGuinness ter drugi znani športniki, igralci in gospodarstveniki.

V skupini, ki se je predstavila v Bruslju, pa so tudi drugi Evropejci. Odločili so se namreč, da bodo v akciji sodelovali, ker je treba Ircem povedati, da sedaj ne gre le za njih same, temveč usodo vse EU. "Ircem in Neircem je treba pokazati evropsko razsežnost referenduma. Če bo ta propadel, bo ustavljena vsa Unija," je za Dnevnik povedal Ernst Piehl, nemški upokojenec, eden izmed organizatorjev akcije. Sodelujoči v kolesarski akciji, češki uradnik v Bruslju Jiri Pelka, pa je dodal, da mu ni všeč, če le ena država predstavlja oviro evropskemu povezovanju. "To je povsem kontraproduktivno," je prepričan Čeh, ki se bo na pot podal tudi zaradi tega, ker želi videti Irsko in tam okusiti "pravi" guinness, znano irsko temno pivo.

Podporniki lizbonske pogodbe so prepričani, da je imela Irska od članstva v EU ogromno koristi. Ponujajo 100 primerov - od preobrazbe države, dviga standarda do večjih možnosti za ženske, desetin milijard evrov, ki so se prek kohezijske politike prelili v razvojne projekte v celotni državi, ob tem pa tudi uvedbo evra in olajšave pri potovanjih, v zdravstvu, ne nazadnje tudi cenejše telefoniranje in letalske karte.

Za kampanjo se je odločil tudi znani irski nizkocenovni letalski prevoznik Ryanair. Izvršni direktor podjetja Michael O'Leary je izjavil, da je treba voditi kampanjo za pogodbo, da ne bi posamezniki, nezadovoljni s trenutno vlado, samo zaradi tega glasovali proti. A ob tem je napadel vse po vrsti - aktiviste za in proti, javne uslužbence in sindikaliste. Ne zaupa niti podpornikom, med drugimi premierju Brianu Cownu, niti nasprotnikom, ki jih je označil kot popolne ekonomske bedake. Večina vodilnih irskih poslovnežev sicer meni, da je članstvo v EU pomembno za uspeh irskega gospodarstva.

Glasni tudi nasprotniki

Seveda pa so tu tudi nasprotniki, ki opozarjajo prav na slab vpliv Bruslja, med drugim pri politiki konkurence. Elito v državi so obtožili, da uporablja razne "civilnodružbene" skupine v podporo lizbonski pogodbi. Medtem ko je Združenje irskih kmetov stopilo v kampanjo za pogodbo, pa je nastala še nova skupina kmetov, ki ji nasprotuje. Med drugim ta skupina opozarja, da bi EU lahko preplavili kmetje iz Turčije. Sicer pa je precej ljudi nezadovoljnih že s samim dejstvom, da se jih na referendumu že drugič sprašuje eno in isto.

V zadnjem času javnomnenjskih raziskav ni bilo veliko, zadnja z začetka junija pa kaže, da bo referendum uspel in lizbonska pogodba bo lahko končno stopila v veljavo. "Imamo občutek, da bo referendum uspel. Ampak tako je bilo že lani, zato je nevarno kakršno koli napovedovanje," je za Dnevnik v Bruslju povedal Nicolas Jammes, irski prostovoljec, podpornik kolesarskih navdušencev. Dodal je še, da so ljudje sedaj spoznali, kakšne koristi imajo od članstva v EU, in da se zavedajo, da bi tudi njih lahko čakala podobna usoda kot Islandce.