"Jože Dežman se že leta skuša vzpostaviti kot enakopraven sogovornik vidnejših slovenskih zgodovinarjev. Ker sta doseganje akademskih nazivov in znanstvena ter strokovna odmevnost tako po merilih ARRS kot slovenskih univerz (iz)merljivi, mu v akademskih krogih to ne uspeva najbolje.Zato Dežman za pritegnitev pozornosti pogosto uporablja zmerljivke, ki so nedvomno iztožljive tudi na sodišču. Pri tem mu pomagajo nekateri mediji, še zlasti nacionalna televizije," pravi Repe.

"Npr. s tem, da ga je večkrat (pod)naslavljala doktor, čeprav tega naziva nima in mu s tem skušala dati večjo kredibilnost; njeni novinarji in uredniki so mi v preteklosti v obraz ali telefon lagali, da na soočenjih, na katere so me vabili, Dežmana ne bo, ali da zaprošene, običajno že tako iz konteksta iztrgane izjave, ne bodo »soočili« z Dežmanovim komentarjem, ipd."

Repe: Možnosti komentarja ali ugovora nisem imel

"Zadnji tak primer sodelovanja med RTV hišo in Dežmanom je bil včeraj (19. avgusta) na tiskovni konferenci v organizaciji Študijskega centra narodno spravo, Muzeja novejše zgodovine in RTV (vključno z nastopom direktorja TV Slovenija), ko je Dežman moja stališča označil za »prostalinska«. Njegovo izjavo sta najprej povzeli STA in MMC RTV SLO, zatem pa še nekateri drugi elektronski mediji. Sam nisem imel možnosti komentarja ali ugovora," v svojem odzivu še piše Repe.

"Vprašanje opredelitve za stalinizem ali proti njemu je bilo v Sloveniji pomembno konec štiridesetih in v začetku petdesetih let. Sam sem rojen nekaj let kasneje in z omenjenimi procesi nisem mogel biti povezan. V današnjem času domnevna »prostalinska stališča« torej nimajo nobene aktualnosti, v kontekstu ideoloških nebuloz Jožeta Dežmana pa je oznaka seveda žaljiva in jo zavračam," končuje Repe.