Kenijec Ezekiel Kemboi je z rekordom prvenstev (8:00,43) zmagal na na 3000 m zapreke, v metu kopja pa je slavila Nemka Steffi Nerius (67,30 m).

Štiriindvajsetletna Richardsova je za 32 stotink prehitela Jamajčanko Shericke Williams (49,32) in za 71 Rusinjo Antonino Krivošapko (49,71). Richardsova, ki je sicer dominantna tekačica na 400 m ovire v zadnjih letih, je s tem dobila zadoščenje za neuspehe na zadnjih velikih tekmah. Za SP leta 2007 v Osaki se ji ni uspelo prebiti iz ameriških kvalifikacij, na lanskih OI pa je po dramatičnem finišu končala na tretjem mestu.

V troskoku se je Idowu, svetovni dvoranski prvak iz Seville (2007), oddolžil Portugalcu Nelsonu Evori, branilcu naslova iz Osake, za olimpijski poraz v Pekingu. S Portugalcem, ki je skočil 17,55, sta tako zamenjala mesti glede na OI, Kubanec Alexis Copello pa je do brona prišel prav s svojim zadnjim poskusom (17,36 m).

Tudi na 3000 m zapreke je bron v zadnjem trenutku zamenjal lastnika, Kemboi pa je brez večjih težav zmagal in po treh zaporednih srebrnih medaljah na SP končno stopil tudi na najvišjo stopničko. V troboju za ostali odličji je trojno kenijsko slavje preprečil Francoz Bouabdellah Tahri z evropskim rekordom (8:01,18). Drugi je bil Richard Kipkemboi Mateelong (8:00,89), četrti pa Paul Kipsiele Koech (8:01,26), ki je izgubil ciljni sprint s Tahrijem.

Clement je v teku na nizkih oviral stari in novi svetovni prvak. Do zadnjega centimetra mu je zlato ogrožal Javier Culson, ki pa mu državni rekord Portorika (48,09) ni pomagal. Osvojil je srebro, tretji pa je bil Američan Bershawn Jackson (48,23). Dvakratni svetovni prvak in nekdanji olimpijski zmagovalec Felix Sanchez iz Dominikanske republike je zadel ob drugo oviro in končal na zadnjem mestu med finalisti (50,11), olimpijski prvak iz Pekinga, Angelo Taylor iz ZDA, je izpadel v prvem krogu kvalifikacij, L. J. van Zyl iz Južnoafriške republike, lastnik najboljšega časa sezone pred finalom, pa je izpadel v polfinalu.

Jamajčan Usain Bolt, olimpijski prvak in svetovni rekorder, je v prvem krogu kvalifikacij na pol stadionskega kroga brez težav zmagal v prvi skupini in z 20,41 dosegel skupno peti čas. Hitrejši so bili Jamajčan Steve Mullings (20,23), Panamec Alonso Edward (20,33), olimpijski prvak iz Aten Američan Shawn Crawford (20,37) in Azerbajdžanec Ramil Gulijev (20,40).

Tridesetletna Američanka Michelle Perry, dvakratna zaporedna svetovna prvakinja (2005 in 2007), ki ima težave s poškodbo, pa je izpadla že v prem krogu teka na 100 m ovire. Bila je šele sedma v tretji od petih skupin in 34. skupno (13,68).