To je redka, a smrtno nevarna bolezen s hitrim potekom. Če ni prepoznana in ni zdravljena, umre kar 70 odstotkov bolnikov. Na Kliničnem oddelku za kirurške okužbe UKC Ljubljana na leto zdravijo od šest do osem tovrstnih bolnikov. Ob zgodnjem prepoznavanju nekrotizirajočega fasciitisa in zdravljenju umre desetina bolnikov, predvsem starejših, v svetu pa je smrtnost nekoliko večja, je o uspešnosti zdravljenja povedal prim. Ciril Triller, dr. med.

Bolezen v glavnem povzročajo bakterije streptokoki, podobne tistim, ki povzročajo gnojno angino; so zelo agresivne in sproščajo veliko bakterijskih strupov (toksinov). "Bakteriji pravijo tudi mesojeda ali kanibalska, a po krivem, saj ne je mesa, torej ne napada mišic, ampak mišične ovojnice, prav tako ni kanibalska, ker ne je svoje vrste," je povedal kirurg. Zmotno je tudi mišljenje, da to bakterijo dobiš iz okolja; streptokok je človekov običajni prebivalec, živi na naši koži ali v sluznicah, a ji imunski sistem preprečuje, da bi vdrl v organizem.

Imunski sistem

Človek zboli, ko se bakterije naselijo na mišičnih ovojnicah; tam se razraščajo in sproščajo velike količine toksinov, ki povzročijo propad mišične ovojnice in prek krvi zastrupljajo celotno telo. Zbolijo lahko vsi ljudje, ne glede na starost, vendar le tisti, ki imajo oslabljen imunski sistem zaradi akutne ali kronične bolezni. Pri dojenčkih so pogost sprožilni dejavnik norice, pri starejših pa kronične bolezni, kot so diabetes, ledvična bolezen, sistemske bolezni (revmatoidni artritis, lupus), ki se zdravijo s steroidnimi hormoni, ki zavirajo imunski odgovor. Pogosteje obolijo debeli ljudje, alkoholiki s cirozo, narkomani, saj vse te bolezni izčrpavajo imunski sistem, je pojasnil prim. Triller. Bojazni, da bi za fasciitisom zbolel zdrav človek, pa ni.

Smrt po dveh dnevih

Bolezen je težko prepoznati. Bolniki zbolevajo s podobnimi znaki, a jih je težko opisati, ker je malo oprijemljivih simptomov. Začne se s hudo bolečino na mestu, kjer je ovojnica prizadeta, in za bolečino ni videti razloga, saj ni nobene poškodbe. Kmalu se pojavita mrzlica in temperatura od 39 do 40 stopinj Celzija. Po nekaj urah se koža na bolečem mestu obarva roza, zatem se pojavi jasnejša lisa in mehurji, ki postajajo krvavkasti, že naslednji dan pa koža na tistem mestu odmre. "Ko se začne bolečina, bakterija že sprošča ogromne količine toksinov v kri. Ti delujejo na oddaljene organe, zato začnejo odpovedovati, pokažejo se znaki septičnega šoka, bolnik pade v nepovratno stanje odpovedi organov in umre zaradi septičnega šoka. To se lahko zgodi v dnevu ali dveh, zato morajo zdravniki bolezen čim prej prepoznati," pravi prim. Triller.

Med povzročitelji pa niso samo streptokoki, ampak tudi druge bakterije, ki gostujejo na telesu. Fasciitisi so zato dveh vrst: prve povzročijo samo bakterije ene vrste, običajno streptokoki, druge pa več drugih bakterij. Monobakterijske streptokokne okužbe se običajno pojavljajo po trupu in rokah, mešane bakterije pa blizu genitalnega in analnega predela.

"Teh bakterij se ni treba bati, treba pa je naučiti ljudi in zdravstvene delavce, da čim prej prepoznajo bolezen," meni kirurg. Težava pri tem je, ker bolezni ni mogoče potrditi z običajnimi diagnostičnimi preiskavami, kot so ultrazvok in magnetna resonanca. Po navadi bolnik dobi temperaturo in ga usmerijo na infekcijsko kliniko, kjer iz krvne slike ugotovijo, da gre za infekcijo, in uvedejo zdravljenje proti bakterijam z antibiotiki širokega spektra. Edina prava diagnostika je operacija, ki pa je hkrati tudi način zdravljenja.

"Če smo pomislili na fasciitis, si kirurg skozi prerezano kožo ogleda mišične ovojnice na bolečem mestu. Če so ovojnice mrtve, zmehčane ali ob njih opazimo motno tekočino, je diagnoza jasna in poskušamo odstraniti čim več prizadetih fascij. S tem zmanjšamo koncentracijo bakterij in damo imunskemu sistemu možnost, da poskuša s pomočjo ustreznih antibiotikov prebroditi vnetje," pojasni kirurg. Izrežejo tudi vse mrtve predele kože.

Ko mrtvo tkivo odstranijo, nastane kronična rana, ki se počasi celi in jo zdravijo na različne načine, ki so danes na voljo.