Javni razpis za spodbujanje začetnih investicij in ustvarjanja novih delovnih mest, razvoja mikro, majhnih in srednje velikih podjetij ter razvoja turističnih kapacitet na območju občin Bovec, Kobarid in Tolmin je ponujal slabih 660.000 evrov. Do konca aprila je prispelo 48 vlog, od katerih so v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko odobrili 27 projektov.

Nepovratni denar je na voljo za nakup zemljišč, gradnjo in nakup objektov, nematerialne naložbe, ki pomenijo prenos tehnologije z nakupom patentiranih pravic, licenc, znanja in nepatentiranega tehničnega znanja ter nakup strojev in opreme, so pojasnili v Posoškem razvojnem centru.

Na razpis za spodbujanje izobraževanja in usposabljanja v posoških podjetjih, ki se je iztekel sredi maja, je prispelo 25 vlog, in sicer 18 iz tolminske, štiri iz bovške in tri iz kobariške občine, od katerih je vlada služba zavrnila dve. Tako bo med 23 podjetji razdeljenih 140.000 evrov.

Državo je potrebno prepričati, da s programom investiranja nadaljuje tudi po letu 2013

"Popotresni razvojni program Soča 2013 je v Sloveniji v tem trenutku edini finančni instrument, ki omogoča malim podjetjem razmeroma enostaven dostop do finančnih sredstev za sofinanciranje novih zaposlitev in manjših investicij. Dosedanje osemletne pozitivne izkušnje pri izvajanju programa so za Posočje dobro izhodišče, da prepričamo državo, da se s podobnim programom nadaljuje tudi po letu 2013, ko bo potekla zakonska osnova za izvajanje obstoječega programa," je ob tem povedal direktor Posoškega razvojnega centra Roman Medved.

V okviru programa je do 3. avgusta odprt še javni razpis za spodbujanje zaposlovanja in samozaposlovanja, takrat pa bo objavljen tudi razpis za štipendiranje dijakov in študentov. Posoški razvojni center je sicer aprila že objavil javni poziv delodajalcem za vstop v štipendijsko shemo Soča, na katerega je prispelo devet vlog delodajalcev, ki so skupaj razpisali 36 štipendij, od tega 32 za deficitarne poklice, so še dodali v razvojnem centru.