Poti so zaznamovane z Napoleonom, ki naj bi celo prespal v hiši na Robiču. V Kobaridu naj bi se zadrževal in prespal znani pisatelj Ernest Hemingway. Na Kolovratu se je v prvi svetovni vojni v 12. soški bitki bojeval Erwin Rommel (puščavski lisjak v drugi svetovni vojni). Na Rojcah pri Mirnu sta pred sto leti letala preizkušala brata Edvard in Josip Rusjan, Valentin Stanič iz Bodreža pri Kanalu pa je pred 200 leti prvi izmeril višino Triglava. Po dolini Trente sta se v šestdesetih letih prejšnjega stoletja po na novo asfaltirani cesti slavnostno zapeljala nekdanji jugoslovanski predsednik Tito in etiopski cesar Haile Selassie.

V iskanju stereotipov sem jih največ našel o Brikah (prebivalke Goriških brd). "Če si poročen z Briku, psa ne boš rabu, ka že tako boš jemu lajanja preveč, ani maju reumu, drugi osjtru babu, vsak soj križ nosi, to ne pomaga neč," v eni kitici v pesmi Brika poje Iztok Mlakar. Tisti, ki imajo Brike za žene, pravijo, da ni tako hudo, je pa res, da so zelo delavne in podjetne. Tako kot tudi druge Primorke, bodisi v Vipavski dolini bodisi visoko v posoških hribih in dolinah kot tudi na Idrijskem in Cerkljanskem. Povsod žene podpirajo kar nekaj vogalov hiše.

Posebnež, za katerega mnogi še niste slišali, je zagotovo tudi Ludvik Janež iz vasi Čadrg. Zaljubljen je v folkloro, iz rokava stresa stare zgodbe, ima igralsko žilico. Prav tako ima največ zaslug, da so v vas sprejeli skupnost Srečanje, kjer se mladi zasvojenci pripravljajo na ponoven vstop v normalno življenje. Njim so namenili bivališče v stari šoli. Janež pravi, da v šoli še danes straši Napoleonov duh: "Pod Avstrijo je bila v Čadrgu zgrajena nova šola, v kateri sta poučevali dve učiteljici. Ena je imela nezakonskega otroka. Obe sta se ukvarjali s spiritizmom. Enkrat sta se zmenili, da bosta poklicali Napoleonovega duha. Zvečer sta dali otroka spat, potlej pa sta klicali. Res se jima je oglasil Napoleon. A takrat, ko bi moralo biti vse tiho, je otrok zajokal. Potem duha nista mogli odpraviti nazaj. Pravijo, da na šoli v Čadrgu še danes straši Napoleonov duh."

Ali je res tako, se med fanti v skupnosti Srečanje nismo prepričali. Zagotovo pa je Napoleonov duh krepko navzoč na Primorskem, saj je povsod polno "njegovih" mostov, cest in tudi spominskih obeležij. In Napoleonov duh bi lahko veliko bolj kot doslej izrabili pri turistični ponudbi severne Primorske...