Pravni strokovnjak Rajko Pirnat pravi, da je že poslovnik vlade v neskladju z zakonom, ki ureja varovanje tajnih podatkov, in predvajani del seje ni vseboval podatkov, ki bi lahko bili označeni kot tajni. Zato v četrtek nihče ni storil kaznivega dejanja, pač pa je šlo kvečjemu za nedopustno ravnanje. Sejo je bilo mogoče slišati na spletu, ker sta bili hkrati vključeni varnostni stikali, ki ločita snemalnico in svetovni splet.S četrtkovo "napako", zaradi katere je bil del seje vlade predvajan javno prek vladne spletne strani, se ukvarja tudi policija. Njihov tiskovni predstavnik Drago Menegalija je pojasnil, da zadevo preučujejo "v smislu, ali v primeru obstojijo znamenja uradno pregonljivega kaznivega dejanja. V primeru potrditve bo policija izvedla vse potrebne ukrepe v skladu z zakonskimi pooblastili".

V SDS so včeraj izpostavili, da 36. člen poslovnika Vlade RS določa, da dobesedni zapisi vladnih sej nastajajo na podlagi magnetofonskega, video- ali drugega posnetka, ti zapisi pa so podatki z najvišjo stopnjo tajnosti, v katerega imajo vpogled le strokovni sodelavci, ki jih določi generalni sekretar vlade. Zato so prepričani, da je vlada s četrtkovim neposrednim prenosom svoje seje kršila institut najvišje stopnje tajnosti in s tem storila kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov. Ker policija, kot je znano, preiskuje tudi domnevno Janševo izdajanje tajnih informacij, ker je navajal del zapisnika sestanka strank o Hrvaški, so v SDS takoj včeraj poudarili, da pričakujejo, da bo policija tudi tokrat sprožila uradni pregon neodgovornih vladnih predstavnikov.

Pomotoma so vklopili varnostni stikali

In kako se je zgodilo javno predvajanje dela seje? Na uradu za komuniciranje so pojasnili, da je sejna soba, v kateri zaseda vlada, s posebnim vodom povezana s snemalnico na Gregorčičevi 20, kjer pooblaščena tehnična ekipa z namenom arhiviranja snema zasedanja sej. Snemalnica je prek enotnega videosistema povezana tudi z novinarskim središčem vlade, od koder lahko javnost po spletnem portalu spremlja novinarske konference. Snemalnico in svetovni splet ločita dve varnostni stikali, ki so ju včeraj pomotoma hkrati vključili. Zaradi napake je bil del seje dostopen javnosti prek spletnega mesta vlade. Znova so poudarili tudi, da bodo sistem neposrednih prenosov novinarskih konferenc, ki je bil postavljen pred predsedovanjem Slovenije Svetu EU, zaradi očitnih pomanjkljivosti dogradili.

Pirnat: Poslovnik vlade je v neskladju z zakonom

Rajko Pirnat z ljubljanske pravne fakultete zato meni, da gre za kršitev delovno-pravnih predpisov, saj je očitno nekdo zaradi malomarnosti omogočil javno predvajanje dela seje. S tem je posegel v zasebnost navzočih na seji, ki so razpravljali, ne da bi vedeli, da jih javnost posluša. Ne gre pa po Pirnatovem mnenju za kršenje zakona o tajnih podatkih, saj ta določa, da je treba za vsako vsebino, ki je označena kot tajna, podati pisno oceno, zakaj je to potrebno, in je torej poslovnik vlade, ki kar pavšalno določa, da so tajni vsi magnetogrami in posnetki, v neskladju z zakonom, je prepričan Pirnat. Poslovnik zato tudi posega v pravico dostopa do informacij javnega značaja. Tudi vsebina dela seje, ki je prišla v javnost, po njegovem mnenju ni bila taka, da bi potrebovala oznako tajnosti.

Iz urada za varovanje tajnih podatkov so pojasnili le, da je treba v primeru suma storitve kaznivega dejanja z zlorabo tajnega podatka seznaniti policijo ali drugi pristojni organ, ali tak sum obstaja v primeru predvajanja seje vlade na svetovnem spletu, pa niso pojasnili.