Za medicino najbolj zanimiv je manuški med. Sydneyjska univerza je pred kratkim objavila rezultate raziskave, ki so pokazali, da ima ravno ta vrsta medu močne antibakterijske lastnosti. Manuški med naj bi bil celo učinkovit proti bakterijam, ki so odporne proti antibiotikom.

Profesorica Dee Carter iz univerzitetnega oddelka za molekularno in mikrobiološko bioznanost je povedala, da je njihova raziskava prva jasno pokazala, da bi lahko zdravila na osnovi medu v veliko primerih nadomestila antibiotične kreme pri oskrbovanju ran in na napravah, kot je kateter.

„Večina bakterij, ki povzročijo infekcije, je odpornih vsaj proti eni vrsti antibiotikov. Zato obstaja nujna potreba po novih načinih, kako zdraviti in nadzirati površinske infekcije,“ je dejala Carterjeva. Dodala je, da zaenkrat še ne vedo, kako med prepreči in ustavi infekcije. Ker je med zelo kompleksna snov, ki vsebuje tudi do 800 različnih sestavin, je zelo težko določiti, kako natančno uničuje bakterije. Pojasnila pa je, da je v medu neka sestavina, ki očitno v stiku z drugimi neznanimi sestavinami v medu tvori reakcijo, ki infekcijskim bakterijam prepreči, da bi se širile in da bi razvile odpornost.

Rose Cooper iz Univerze v Walesu že dolgo raziskuje antibakterijske lastnosti medu in je tudi napisala knjigo z naslovom Med pri modernem zdravljenju ran. Za CNN je povedala, da med vsebuje več sestavin, ki pripomorejo k njegovi antibakterijski naravi. Pravi, da so pri tem pomembni naslednji faktorji: visoka vsebnost sladkorja, nizka vsebnost vode ni nizek pH. Poleg tega nekatere vrste medu vsebujejo tudi hidrogenski peroksid, ki lahko ubija bakterije.