Zahtevo je na goriško kvesturo nedavno naslovil predsednik MSS Furlanija Julijska Krajina - Slovenija Roberto Treu. V obalni sindikalni organizaciji KS 90 zahtevo podpirajo, obenem pa poudarjajo, da je "po prvih vtisih način kontrole prehoda meje s strani italijanske policije predimenzioniran".

"Verjeli smo, da se bo s padcem mejnih kontrol med Italijo in Slovenijo začel padec meja tudi v glavah tistih, ki jim ni bilo blizu svobodno sožitje narodov ob meji. Takšni postopki, ki imajo po pisanju italijanskega tiska predvsem namen kontrolirati pretok ljudi s Slovenijo, k temu ne bodo pripomogli," je v sporočilu za javnost zapisal generalni sekretar obalne sindikalne organizacije KS 90 Peter Majcen.

Kot je znano, je Italija v nedeljo začasno, do 15. julija, zamrznila izvajanje schengenskega sporazuma in uvedla poostren nadzor na zunanjih mejah. Italija se je za omenjeni korak odločila zaradi varnostnih razlogov, saj bo od 8. do 10. julija v kraju L'Aquila v deželi Abruci gostila vrh sedmih najrazvitejših držav na svetu in Rusije G8. Ukrep Italije je enostranski, kar pomeni, da slovenska policija nadzora ne izvaja.