Prvi mož krovnega olimpijskega gibanja Jacques Rogge si je že sinoči skupaj s premierjem Silviom Berlusconijem ogledal otvoritveno slovesnost iger, danes pa je imel v 20 kilometrov oddaljenem Chietiju posebno novinarsko konferenco, kjer je odgovarjal na številna vprašanja. Po uvodnih pohvalnih besedah v nagovoru prirediteljem, kjer je Rogge še enkrat pohvalil izjemno pripravljenost organizatorjev, "ki so tudi v težkih časih strnili vrste in stopili skupaj ter pripravili odlično tekmovanje", se je posvetil sedmi sili.

Predstavniki italijanskih medijev so ga "napadli" z vprašanji o regularnosti plavalnih kopalk, a se je Rogge uspešno izvil in dejal, da je to stvar tehnične komisije Mednarodne plavalne zveze (FINA). Poudaril je, da bo nov pravilnik o uporabi kopalk v veljavi leta 2010, tako da bi se kaj hitro lahko zgodilo, da bodo rekordi, doseženi na prvenstvih v tem letu, veljavni še dolgo časa. Kljub temu je poudaril, "da bo v končni fazi še vedno plavalec ali plavalka tisti, ki bo plaval hitro in ne kopalke. Poglejte, kaj se je z razvojem tehnike zgodilo v kolesarstvu, a še vedno so kolesarji tisti, ki poganjajo pedala."

Sledil je nekakšen "političen blok" vprašanj na temo članstva v družini držav, ki sodelujejo na sredozemskih igrah. "Naš cilj je širiti družino sredozemskih držav, pri čemer so politična vprašanja v ozadju. Želja MOK je, da bi v prihodnje na igrah sodelovala tudi palestinska država in Izrael. Pravkar smo v družino sredozemskih držav sprejeli tudi Makedonijo, ki je že 24. po vrsti. Imeti obalo sredozemskega morja pa ni glavni kriterij za članstvo. Najbolj pomembno je, da države članice spadajo v t.i. sredozemski kulturni prostor, to pa seveda velja tudi za Srbijo, Makedonijo, Andoro in San Marino, ki na primer ne ležijo ob morju," je med drugim še povedal Rogge.