Člani slovenske delegacije so danes popoldne v prostorih Univerze v Ljubljani še enkrat dogovorili vse podrobnosti pred odhodom v glavno mesto Srbije. V Beograd se prvi del slovenskih tekmovalcev s spremstvom odpravljajo že 29. junija. Vodja odprave Peter Sitar s pomočnikoma Andrejem Pišlom in Davorjem Travnikarjem pričakujejo, da se bodo 12. julija ob vrnitvi v Slovenijo imeli s čim pohvaliti. Slovesnost ob odprtju iger bo 1. julija, sklepna slovesnost ob zaprtju pa 12. julija.

V slovenski ekipi so zadovoljni, da jim je uspelo v univerzitetno moštvo privabiti tudi športnike, ki žanjejo uspehe na velikih turnirjih. Najbolj odmeven je seveda nastop najboljše slovenske plavalke, olimpijske podprvakinje iz Pekinga Isakovičeve, študentke kalifornijske Univerze Berkeley. Radovljičanka je pred dvema letoma na Univerzijadi v Bangkoku osvojila srebrno medaljo na 200 m prosto in tretje mesto na 200 m delfin. V Srbijo odhaja tudi telovadec Sašo Bertoncelj braniti osvojeni naslov izpred dveh let v konju z ročaji.

V Srbijo se najprej odpravljajo odbojkarji in odbojkarice, telovadci in sabljači, nato pa še tenisači in namizni tenisači, plavalci (3. julija), judoisti ter lokostrelci (4. julija), nazadnje pa še atleti in tekmovalki v ritmični gimnastiki (6. julija). Poleg odbojkarjev so najštevilčnejše še ekipe dvajsetih atletov, šestnajstih plavalcev in devetih telovadcev.

"Resda univerzijada ni na ravni svetovnih prvenstev ali olimpijskih iger, a gre ne glede na to za dobro tekmovanje, ker se podpira študente - športnike in ima nastop na univerzitetnih športnih igrah nedvomno tudi nek simbolni pomen. Vsekakor pa pride tekma prav tudi kot generalka za svetovno prvenstvo v plavanju v Rimu. Zato nastop na univerzijadi ne gledam le kot na priprave, temveč kot na preizkušnjo na visoki ravni in bo tekma, sploh glede na pričakovano udeležbo, predstavljala kar solidno tekmovanje, kjer je zlasti v finalu pričakovati tudi dobre čase," je nekaj vtisov strnil plavalec Jernej Godec, član ljubljanske Ilirije, ki tako kot Isakovičeva študira na znameniti Univerzi Berkeley.

"Udeležba na univerzijadi mi vsekakor pomeni nek poseben izziv, sploh glede na to, da bom branil naslov in najverjetneje ne bo lahko. Univerzijada dejansko ne pomeni turnirskega prvenstva, a je v gimnastiki navzoča vedno zelo dobra konkurenca na univerzijadah, kar pomeni, da se moramo dobro pripraviti, če želimo dosegati dobre rezultate," je dejal Bertoncelj. Tekmovalka v ritmični gimnastiki Mojca Rode nastop na univerzijadi uvršča v sklop priprav na jesensko svetovno prvenstvo. "Zelo velik motiv vsaj zame pa je tudi dejstvo, da bodo v Beograd prišle skoraj vse tekmovalke, ki se bodo sicer udeležile tudi svetovnega prvenstva. Zato bo to zame velika tekma, ko se nadejam vsaj uvrstitve v finale," napoveduje Rodetova.

Univerzijada predstavlja največji študentski športni dogodek na svetu in je organizirana po vzoru olimpijskih iger, s to razliko, da se prireja na vsako drugo leto. Prva letna univerzijada je bila leta 1959 v Torinu v Italiji, začetki svetovnih univerzitetnih športnih iger pa segajo v leto 1923. Slovenija je na letni univerzijadi prvič nastopila na Japonskem, v Fukuoki leta 1995. Od leta 1995 pa do leta 2007, ko so pripravili igre na Tajskem v Bangkoku se je univerzitetnih športnih iger udeležilo prek 350 slovenskih študentov in študentk, ki so osvojili 13 medalj.

Organizatorji v Beogradu letos pričakujejo približno 9000 športnikov, študentov iz celega sveta, ki se bodo pomerili 15 športnih panogah. Naslednja letna univerzijada bo leta 2011 v Shenzenu na Kitajskem.