DVK bo namreč kljub odločitvi o naknadnih volitvah v petek razglasila delne uradne izide evropskih volitev, na podlagi teh pa naj bi državni zbor (predvidoma na julijski seji) potrdil mandate sedmim evropskim poslancem. Glasovi iz Argentine namreč ne morejo več vplivati na razdelitev mandatov - za to bi bilo potrebnih več kot 4700 glasov, v Argentino pa naj bi DVK poslala 3202 glasovnici.

Pri tem se sicer postavlja vprašanje, ali bi bila potrditev mandatov sedmim poslancem na podlagi delnega uradnega izida lahko sporna. Pravni strokovnjak Miro Cerar ocenjuje, da ne. Če matematični izračun nedvomno kaže, da glasovi - tudi če bi vsi volilci glasovali za istega kandidata - ne morejo vplivati na razdelitev mandatov, se, kot pravi, lahko upošteva tudi delni uradni izid. Pri tem pa opozarja na drug problem: izidi volitev so že znani, poznajo jih tudi v Argentini, in če naknadne volitve izida ne morejo bistveno spremeniti, je vprašanje, koliko so volilci sploh še lahko motivirani, da se jih udeležijo, saj ne odločajo o ničemer oziroma lahko le simbolično dvignejo rating določeni kandidatni listi ali posamezniku. Očitno se je v primeru glasovnic, ki so bile poslane v Argentino, zgodila "višja sila", je pa zagotovo to neka nova izkušnja, na podlagi katere bo morda v prihodnje potrebna večja zavzetost pri sledenju pošiljkam glasovnic v tujino, nam je dejal Cerar.

DVK je pošiljko v Argentino poslala pravočasno, je včeraj na seji poudaril tajnik DVK Marko Golobič. Na pošto so pošiljko oddali 15. maja, nato pa je bila pošiljka 19. maja z letalsko pošto poslana v Argentino, kjer naj bi se ustavila v razpošiljalnem centru v Buenos Airesu. Od 3696 volilcev, ki so vpisani v volilni imenik v Argentini, jih je 482 glasovalo na diplomatsko-konzularnem predstavništvu, 12 pa na voliščih v Sloveniji. To pomeni, da zaradi izgubljene pošte nista mogla glasovati 3202 volilca.