Minister za promet ni varovana oseba in zato nima nikakršne prednosti v prometu in tudi ne sme uporabljati znakov vozil s prednostjo. Namestitev in uporaba modrih luči na vozila brez prednosti sta kaznivi in hud prekršek, saj je zagrožena kazen najmanj 8000 evrov. Minister Vlačič in njegov voznik Roman Krošl dejanje sicer priznavata. Še več, voznik Krošl je v izjavi celo zapisal, da je z ministrom v nedeljo zvečer obstal v zastoju med Logatcem in Vrhniko, da je vklopil svetlobne signale in da je po sredini avtoceste ustvaril neke vrste koridor, po katerem mu je sledilo reševalno vozilo s ponesrečencem.

Ministrovo vozilo agresivno

Prometni minister Vlačič to zgodbo potrjuje in celo dodaja, da je njegov voznik vozil zelo agresivno, ko je s pomočjo utripajočih luči utiral pot po avtocesti. Včeraj smo ministrovo vozilo tudi fotografirali in, kot je vidno, ima modre utripajoče luči stalno nameščene pod vetrobranskim steklom. Z nedovoljeno namestitvijo luči in njihovo uporabo sta voznik in minister povzročila huda prekrška, ki bosta voznika (prekrškovni postopek mora izpeljati policija) stala najmanj 500 evrov kazni, ministrstvo kot pravno osebo najmanj 12.000 evrov in ministra kot odgovorno osebo pravne osebe najmanj 1200 evrov. Kazniva sta namreč tako namestitev kot uporaba utripajočih luči za vozila, ki jim zakon to ne dovoljuje. Takšne luči lahko uporabljajo samo policisti, vojaška policija, reševalci, gasilci, pravosodje ipd.

Koridor skozi zastoj

Minister za promet Patrick Vlačič včeraj ni skrival, kako sta v nedeljo ravnala z voznikom: "Nikoli ne naročam, da se me vozi pod lučjo. Sem pa videl, da sva v nedeljo vozila pod lučmi, ker je prišel rešilni avto, zagozdil se je in ni mogel nikamor. Moj šofer je očitno ocenil, da mu bo pomagal, in prižgal luči. Potem je delal rešilnemu avtu pot. Vozil je pred rešilnim avtom in avtomobili so se mu umikali. To je bilo zelo agresivno. Rešilni avto je potem vozil za nama. Ali sva se po mestu tudi vozila tako, ne vem, ker sem se pripravljal na oddajo. Pričakujem pa, da je luč uporabljal v skladu s predpisi." Kot rečeno, lahko modro utripajočo luč uporabljajo samo točno določena vozila, med katera pa ne sodi vozilo prometnega ministra. Tudi argument, da je Vlačičev avtomobil delal pot rešilnemu avtu, ne zdrži, saj ima rešilec sam svetlobne in zvočne signale. Poleg tega je minister Vlačič doktor prava in kot prometni minister mora poznati zakon o varnosti cestnega prometa, saj je ta zakon eden ključnih predpisov pri delu prometnega ministrstva. Minister zdaj tudi pravi, da bo ustrezno ukrepal, če je prišlo do kršitev. Sicer pa tudi ministrov voznik Krošl trdi, da mu uporabe utripajočih luči ni odredil minister.

Policija bo pregledala Vlačiča

Kot prekrškovni organ bo morala ukrepati policija, ki se je z nepooblaščeno uporabo utripajočih luči že večkrat srečala (nazadnje smo o tem poročali v primeru vozila Amirja Muminovića, ki je imelo nameščene utripajoče luči - šlo naj bi za osebo, povezano z VIP-varovanjem). Na vprašanje, ali bo policija v primeru vozila ministra Patricka Vlačiča ukrepala, nam je Leon Keder, predstavnik policije, odgovoril, da bodo zadevo pregledali in potem ukrepali na podlagi ugotovljenih dejstev. Policija lahko na podlagi posnetkov nadzornih kamer ugotovi tudi, katere preostale prekrške sta minister in njegov voznik z agresivno vožnjo storila v nedeljo zvečer.