Metlika velja za zibelko slovenskega gasilstva. Leta 1869 je na grajskem dvorišču dr. Josip Savinšek organiziral prvo požarno obrambo na Slovenskem. Kot je dejal Türk, je gasilstvo skupaj s sokoli in čitalnicami predstavljajo preroditeljsko silo. Zaobljube, ki so jih takrat sprejemali gasilci, so se običajno končale z zavezo k poštenju, solidarnosti, tovarištvu in medsebojni pomoči. "Gasilci so bili nosilci naprednih idej. Biti gasilec je pomenilo prestižno vprašanje," je povedal Türk. Danes gasilstvo v Sloveniji s 130.000 člani in članicami v 1376 društvih, združenih v GZS, sodi med najstarejše množične organizacije pri nas. Statistika pravi, da na vsakih šestnajst kilometrov deluje eno gasilsko društvo. V zadnjih desetih letih se je število članov povečalo za skoraj 15.000.

"V gasilstvu sem bil natanko 65 let, zdaj sem gasilski veteran. Star sem 81 let in še zmeraj sem zraven na vajah. Z mladimi odlično sodelujem, oni pa tudi radi vidijo, da je med njimi star možakar, ki jim pove, kako je treba kakšno stvar narediti. Naši mladi so zlata vredni, vsi so 'izprašani' gasilci, tudi dekleta," je povedal Edo Bečan, nekdanji dolgoletni predsednik gorenjskega PGD Trstenik, in pohvalil kranjsko gasilsko zvezo, ki ima izjemen posluh za lokalna društva. "Ja, gasilska oprema pa je danes čisto nekaj drugega, kot je bila takrat. Tudi z vedri smo vodo nosili na streho, črpalk še ni bilo. Takrat, v 40. letih, je bilo veliko požarov, predvsem po gospodarskih poslopjih, pa tudi na družinskih stavbah," se je spominjal.

Türk je opozoril tudi na še vedno nerešeno vprašanje statusa prostovoljnih gasilcev, s čimer je po njegovem mnenju povezan tudi upad števila prostovoljnih industrijskih gasilskih društev. Odnos do te dejavnosti se v industrijskih okoljih obrača v negativno smer, je ugotavljal. Eno tistih prostovoljnih industrijskih društev, ki se je ohranilo, je PGD Konus iz Slovenskih Konjic. "Delujemo na območju industrijske cone. V primeru intervencije smo prvi na kraju dogodka, nato reševanje prevzamejo člani PGD Konjice," je dejala Milka Oder, ki v društvu že 35 let deluje kot tajnica.

Skozi desetletja naloga gasilcev ni bila le boj z rdečim petelinom, ampak tudi negovanje kulture, druženje. Glavno vodilo pa tudi danes ostaja: pomagati sočloveku v stiski, je dodal predsednik PGD Metlika Stane Bajuk, ki je te dni prevzel tudi 260.000 evrov vredno sodobno gasilsko vozilo.