Prvak Zares je tudi ocenil, da so bile anonimke, ki so se pojavile v minulih dneh (in so govorile o tem, da so Ultra in z njo povezana podjetja pri NLB dobili za 21 milijonov evrov nezavarovanih kreditov, ki jih je s svojimi poznanstvi omogočil prav Golobič), lansirane, "da na vsej črti diskreditirajo mene osebno in stranko Zares". Ob tem je poudaril, da so se vsi očitki, za katere je v večji meri odgovorna SDS, izkazali za neresnične.

Na vprašanje, kako mu javnost sploh še lahko verjame, pa je odgovoril, da mu lahko verjame toliko, kot komur koli drugemu. "Napako sem priznal, pojasnil sem razloge zanjo brez olepševanj in iskanja izgovorov, vsak pa bo sam presodil, ali to sprejme ali ne," je večkrat poudaril Golobič.

Očitno pa Golobiču v vodstvu Zares še verjamejo in ga podpirajo. Kot nam je včeraj dejal tajnik stranke Bogdan Biščak, se je vodstvo sestalo in Golobiču izreklo popolno podporo. "Razumemo, da je tedaj ravnal tako, kot je. Razumemo tudi, da je danes marsikdo ogorčen, a se je tedaj Golobič odločil za ravnanje, ki je bilo dobro za Ultro, slabo pa za njega," je poudaril Biščak.

Seveda se po razkritju Golobičevega zavajanja javnosti pojavlja vprašanje, ali ostaja na ministrskem položaju. Kot je dejal, bo o svoji vlogi v politiki premislil, saj je bilo njegovo delovanje v politiki vedno vezano na en pogoj: "da se vzpostavi in vzdržuje neka temeljna verodostojnost politike". "Mnenje o tem, ali ta moja napaka iz časa volilne kampanje jemlje to temeljno verodostojnost meni in morebiti tudi stranki, si bom še ustvaril skupaj s kolegi na ministrstvu, v stranki, na vladi in skupaj s celotno javnostjo, ki bo o vsem še naprej dajala svoja mnenja," je dejal Golobič.

Prvak Zares se je včeraj o svojem ravnanju pogovoril tudi s predsednikom vlade Borutom Pahorjem in mu napovedal svoj premislek o nadaljnjem delovanju v politiki. Za odločitev mu je premier, ki se strinja, da je Golobič storil napako, dal čas do konca prihodnjega tedna. Do takrat pa bo vlada po Pahorjevem zagotovilu delovala normalno.

In kaj o Golobičevem ravnanju menijo preostali koalicijski partnerji?

Predsednica LDS Katarina Kresal je še pred Golobičevim priznanjem napake (po njem je bila namreč zaradi službene poti nedosegljiva) izrazila prepričanje, da mora biti delovanje politikov transparentno. O tem, ali bi morale slediti politične sankcije, če bi se izkazalo, da je Golobič svoj delež v podjetju zamolčal, pa ni želela "špekulirati".

Prvak DeSUS Karl Erjavec pa ocenjuje, da je dobro, da je Golobič delež prijavil Kosovi komisiji in da torej tega ni imel namena prikriti. Da je delež prikrival javnosti, pa je vprašanje etike posameznika. Erjavec sicer ne vidi razloga, da bi moral biti Golobič zaradi omenjenega ravnanja zamenjan, bodo pa njegovo potezo ocenili volilci in jo ustrezno ovrednotili. "To je pravilo v politiki," pravi prvak DeSUS. Če pa bo, tako Erjavec, Golobič sam menil, da je v tolikšni meri zavajal javnost, da bi moral odstopiti, bo to pač njegova odločitev.

Bolj ostri so bili prvi odzivi v opozicijski SDS. Izjave predsednika stranke Janeza Janše nam včeraj sicer ni uspelo dobiti, kar nekaj pomembnejših članov stranke pa je izrazilo prepričanje, da bi moral Golobič sam ponuditi odstop. Če tega ne bo storil, pa se bodo v stranki morda odločili za interpelacijo.