Gibanje vozil spominja na dela, ki jih je Severna Koreja opravljala, preden je minuli mesec izstrelila raketo dolgega dosega, sta pojasnila omenjena vira. Podrobnosti nista navedla, sta pa dejala, da ZDA spričo naraščajočih napetosti na Korejskem polotoku pozorno spremljajo severnokorejska raketna izstrelišča in druge občutljive objekte, še navaja AFP. Napetosti so se še posebej zaostrile, ker je Pjongjang ta teden izvedel drugi jedrski poskus in se odpovedal prekinitvi ognja, s katero se je leta 1953 končala vojna na Korejskem polotoku.

Severna Koreja je sicer danes tudi izstrelila raketo kratkega dosega, kar je bila že šesta tovrstna izstrelitev od ponedeljka. Zagrozila je tudi z novimi ukrepi za samozaščito, če bi svetovne sile zaradi jedrskega poskusa proti njej uvedle sankcije. Pjongjang je zaskrbljenost v mednarodni skupnosti sprožil že aprila, ko je izstrelil raketo dolgega dosega. Pjongjang je izstrelitev označil kot miroljuben poskus komunikacijskega satelita. A ZDA in njihove zaveznice so menile, da je bil cilj izstrelitve testirati raketo dolgega dosega.

Japonska je takrat sporočila, da je raketa preletela njeno ozemlje in da je ni poskušala prestreči - slednje bi Severna Koreja po lastnih navedbah razumela kot vojno dejanje.