Po predlaganem zakonu naj bi se učinkovita rabe energije z okoljskega ministrstva prenesla na gospodarsko. S slednjega naj bi se na visokošolsko ministrstvo prenesle elektronske komunikacije in pošta ter jasno določila razmejitev pri varnosti hrane in živil med kmetijskim in ministrstvom za zdravje.

Pri dveh ministrstvih naj bi se na novo v tem zakonu določile pristojnosti, ki doslej niso bile urejene z zakonom, jih pa ti ministrski resorji že dejansko izvajajo. Gre za ministrstvo za javno upravo pri sistemskem urejanju organiziranosti in delovanja celotnega javnega sektorja ter za določitev resorne pristojnosti ministrstva za pravosodje pri alternativnem reševanja sporov.

Največ razprave na današnji seji odbora se je vrtelo okoli predvidene združitve direktorata za elektronske komunikacije in direktorata za informacijsko družbo tako, da bo to v prihodnje v pristojnosti visokošolskega ministrstva. Kot je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Branko Lobnikar je prenos elektronskih komunikacij in pošte potreben zato, da postaja izvajanje nalog na področju informacijske družbe učinkovitejše in uspešnejše.

Poudaril je, da se z ministrstva za gospodarstvo prenašajo le regulatorne funkcije na tem področju, saj upravljanje z gospodarsko dejavnostjo na področju elektronskih komunikacij in pošte, tj. Telekoma in Pošte Slovenije, ostaja na ministrstvu na gospodarstvo. Kot razlog je Lobnikar navedel, da je treba zaradi konflikta interesov ločiti regulativno dejavnost od upravljavske.

Poslanca SD Luka Juri in Dejan Levanič sta vložila dopolnilo, ki predvideva črtanje prenosa elektronskih komunikacij in pošte z ministrstva za gospodarstvo na ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Vsebinsko enak predlog so vložili poslanci SDS, ki podpirajo dopolnila omenjenih poslancev SD.

Kot je pojasnil Juri, se mu zdi slabo, da bi združili regulativo in vzpodbujanje tehnološkega razvoja, saj posledično lahko pride do omejitve tehnološkega razvoja. Po njegovih besedah obstaja več možnosti, izvesti pa je treba tudi razpravo o korporativnem upravljanju državnega kapitala. Glede pošte pa sploh ni razloga za selitev na visokošolsko ministrstvo.

Juri se je oprl tudi na odločitev odbora za gospodarstvo, ki je na četrtkovi seji kot zainteresirano delovno telo pozdravil predlagano združitev področja elektronskih komunikacij ter informacijske družbe, ne pa tudi selitve na visokošolsko ministrstvo. Odbor za gospodarstvo pa je podprl omenjena dopolnila.

V poslanski skupini SDS so bili v razpravah kritični predvsem na račun stranke Zares, ki si s to novelo po njihovem mnenju prisvaja plen, ki ga ni bila deležna po volitvah. "Očitno se pri razdeljevanju ministrskih položajev ni vse izteklo kot je nekdo želel in bomo zdaj ministrstvo prilagodili ministru," je dejala Alenka Jeraj (SDS). Vprašala se je, ali je namen pomagati podjetju Ultra, kjer je bil prej zaposlen visokošolski minister in predsednik Zaresa Gregor Golobič.

Poslanec SDS Jožef Jerovšek je ocenil, da je razprava pokazala, da gre za pomembne zadeve, zato skrajšani postopek ni primeren. S predlogom o selitvi elektronskih komunikacij in pošte se je po njegovem nemogoče strinjati, saj področja ne umešča na pravo ministrstvo. "Ljudje so temu zakonu dali takoj naslov Ultra zakon," je dejal Jerovšek. Med drugim pričakuje, da bo vlada celoten predlog novele umaknila.

Cveta Zalokar Oražem (Zares) je ocenila, da je problem pri predlagani selitvi elektronskih komunikacij in pošte ministrstvo oz. konkretni minister, ki naj bi prevzel vodenje tega področja. Ocenila je, da je bistveno boljše, gre področje pod okrilje enega ministrstva ter s tem raziskovalcem in gospodarstvu dovolijo enega sogovornika. Združeno delovanje v enem resorju bo po njeni oceni prineslo rezultate, saj stvar daj ni bila dobro vodena.

Po besedah Mirana Potrča v SD niso pristaši teorije zarot. Ocenil je, da ni dobro, da DZ določa ministrstva proti volji vlade, poslanska kolega pa po njegovih besedah menita, da vesta več. V LDS po besedah Milana Gumzarja podpirajo novelo. Kot je pojasnil, so se poslanci LDS zaradi pomislekov nekajkrat pogovarjali z ministrom za gospodarstvo Matejem Lahovnikom, ki jih je prepričal z argumenti vlade.

Generalni direktor Pošte Slovenije Aleš Hauc se je zavzel za strokovno umestitev področja pošte v resor, ki se bo s tem področjem resno ukvarjal. Kot je dejal, ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ni pravi resor, kar kaže tudi praksa držav članic EU. Hauc je predlagal, da pošta ostane na ministrstvo za gospodarstvo ali pa se jo prerazporedi v pristojnost ministrstva za promet.

Odbor je zavrnil dopolnili poslancev SD in SDS glede črtanja člena, ki predvideva selitev elektronskih komunikacij in pošte na visokošolsko ministrstvo.