Člani odbora so ob tem izrazili podporo tudi vsebinsko enakima predlaganima dopolniloma, ki ju je podala največja opozicijska poslanska skupina SDS. Glede na to, da je odbor za gospodarstvo pri tem zakonu zainteresirano delovno telo, je odbor le izrazil podporo omenjenim predlogom dopolnil, o njih pa bo kot matično delovno telo na svoji seji v petek odločal odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje.

Člani odbora so v glavnem pozdravili predlagano združitev področja elektronskih komunikacij, ki je zdaj na gospodarskem ministrstvu, ter informacijske družbe, ki je na visokošolskem ministrstvu, ne pa tudi selitve na visokošolsko ministrstvo. Predlagatelji dopolnil namreč menijo, da omenjeno področje vsebinsko sodi bolj pod okrilje gospodarskega kot visokošolskega ministrstva.

Kot sta Juri in Levanič med drugim zapisala v obrazložitvi svojega dopolnila, elektronske komunikacije in pošta sodijo v splošne gospodarske dejavnosti, za katere se lahko v interesih in strateških usmeritvah dimenzija dobičkonosnega trženja storitev bistveno razlikuje od smernic razvoja odprte, napredne ter do uporabnika prijazne in dostopne informacijske družbe. Dodajata, da bi morala biti glavna usmeritev visokošolskega ministrstva na tem področju spodbujanje razvoja in uvajanja novih tehnoloških rešitev, skrb za gospodarsko dimenzijo te dejavnosti pa bi preveč otežila izvedbo teh nalog.

Proti so poslanci SDS in nekateri člani SD

Poleg Jurija in Levaniča ter poslanske skupine SDS na čelu s poslancem ter nekdanjim gospodarskim ministrom Andrejem Vizjakom sta nasprotovanje selitvi elektronskih komunikacij na visokošolsko ministrstvo izrazila tudi Melita Župevc (SD) in Matevž Frangež (SD).

Predsednik odbora Vili Rezman pa je v imenu poslanske skupine DeSUS dejal, da v načelu podpirajo vladni predlog, saj da je bolj bistveno to, da pride do združitve zdaj ločenih komunikacij in informacijske družbe, kot to, pod katero ministrstvo sodi tako združeno področje. "Sedanja razprava teče bolj politično kot strokovno, bolj po tem, kdo si kaj želi in komu česa ne smemo dati," je povedal.

Državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Branko Lobnikar je v imenu predlagatelja razložil, da ima ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo pod svojim okriljem tudi informacijsko družbo, čeprav to ni razvidno iz njegovega imena, poleg tega pa mednarodnopravna primerjava kaže, da je potrebno to področje združiti z elektronskimi komunikacijami v eno področje, tako kot je že bilo pred leti npr. pod okriljem ministrstva za informacijsko družbo.

Poleg tega se s tem v en direktorat združuje regulativno telo tako elektronskih komunikacij kot informacijske družbe, hkrati s tem pa se regulativni del na področju elektronskih komunikacij ločuje od gospodarske dejavnosti, s čimer se odpravlja možen konflikt interesov. V skladu s predlagano novelo zakona bo namreč gospodarska dejavnost oziroma družbi v državni lasti na tem področju, Telekom Slovenije in Pošta Slovenije, ostali v pristojnosti ministrstva za gospodarstvo.

Državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Darja Radić pa je dodala, da ima gospodarsko ministrstvo velik obseg dela, zato so s ciljem po čim bolj učinkovitem izvajanju svojih nalog ocenili, da del elektronskih komunikacij prenesejo na visokošolsko ministrstvo.