Poleg tega naj bi Pjongjang obnovil delovanje naprav za predelavo jedrskega goriva. Kot danes poročajo mediji, je opaziti dim iz obrata v Yongbyonu, kar je znak, da naprave, s katerimi skuša Severna Koreja izdelati plutonij, delujejo.

"Ameriški sateliti so nedavno zaznali dokaze, kot je izhajanje vodne pare, da obrat za predelavo goriva znova deluje," piše južnokorejski časnik Chosum Ilbo, ki navaja besede neimenovanega uradnika.

Severna Koreja je že prejšnji mesec, potem ko je Varnostni svet obsodil njen poskus izstrelitve rakete dolgega dosega, napovedala, da bo obnovila delovanje obrata za predelavo jedrskega goriva v Yongbyonu, ki so ga zaprli julija 2007. Strokovnjaki so pričakovali, da bo reaktor v Yongbyonu začel delovati šele v roku dveh do štirih mesecev.

Medtem pa je Severna Koreja Južni Koreji tudi zagrozila z vojaškim odgovorom, potem ko se je Seul odločil pristopiti k pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje (PSI). Kot pravijo v Pjongjangu, se zato ne čutijo več zavezani premirju iz leta 1953, s katerim je bila končana korejska vojna, poroča uradna severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

Severna Koreja je tudi opozorila, da ne zagotavlja več varnosti ladij, ki plujejo ob njeni zahodni obali.

Južna Koreja je dan po drugem jedrskem poskusu svoje severne sosede sporočila, da se bo pridružila pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje, ki jo vodijo ZDA in v kateri je bila doslej le opazovalka. Kot so pojasnili v Seulu, se želijo pridružiti PSI, ker širjenje orožja za množično uničevanje in raket predstavlja "resno grožnjo" svetovnemu miru in varnosti. Zato bodo začeli preiskovati ladje Severne Koreje.

Severna Koreja je v ponedeljek izvedla drugi jedrski poskus po letu 2006, nato pa je še isti dan izstrelila še tri rakete kratkega dosega. Tri rakete so izstrelili tudi v torek. Mednarodna skupnost je severnokorejski jedrski poskus obsodila.

Rice: Severna Koreja bo za svoja dela plačala „visoko ceno“

Severna Koreja bo za morala plačati „visoko ceno“ za svoje jedrske poskuse in druge provokativne akcije, je opozorila ameriška veleposlanica pri Združenih Narodih Susan Rice. „Če bodo oblasti v Severni Koreji nadaljevale s poskusi in grožnjami, bodo drago plačale, saj je naše načelo jasno. Tega ne dopuščamo in ne bomo tolerirali. Organizacijo nihče ne more zastraševati,“ je poudarila Riceova.

Dodala je, da ZDA od Varnostnega sveta zahtevajo „novo, močno in ostro resolucijo“ proti Severni Koreji.