Včeraj dopoldne je namreč izstrelila še dve testni raketi kratkega dosega, Južna Koreja pa je sporočila, da se bo pridružila ameriški pomorski operaciji preprečevanje tihotapljenja orožja za množično uničevanje pred obalami Korejskega polotoka. Pjongjang je že pred časom morebitno tovrstno odločitev Seula opredelil kot vojno napoved. Regionalna destabilizacija jugovzhodne Azije se nadaljuje.

Edina komunistična dinastijana svetu se bo nadaljevala

Zakaj se je Severna Koreja v ponedeljek lotila tako izzivalnega jedrskega poskusa, še vedno ni jasno. Po eni izmed teorij naj bi si avtoritarni režim tako poskušal pridobiti večjo pozornost ameriške administracije, ki je razreševanje severnokorejskega jedrskega vprašanja uvrstila šele na peto mesto zunanjepolitičnih prioritet. Večjo pozornost kot Kim Jong Ilovim atomom Washington posveča vojni v Afganistanu in Iraku, reševanju iranskega jedrskega vprašanja in zbliževanju z islamsko republiko, izraelsko-palestinskemu konfliktu in izboljšanju odnosov z Rusijo.

Spet druga teorija o motivih Severne Koreje tudi ni privlečena za lase. Po razmišljanju mnogih analitikov Kim Jong Il ne želi zgolj povečati zastraševalno moč svoje države. Jedrski poskus bi lahko služil tudi kot dodatna konsolidacija sicer že tako železno trdne oblasti doma. Potem ko je lani "ljubljenega vodjo" zadela kap, se pojavljajo špekulacije, da se bo 67-letni Kim Jong Il kmalu umaknil iz predsedniškega fotelja. Edina komunistična dinastija na svetu naj bi se nadaljevala. Jedrski poskus naj bi bil namenjen prav lažjemu prenosu oblasti. Najpogosteje se za njegovega naslednika omenja predsednikov najmlajši sin Kim Jong Un.

Podrobnosti o morebitnem novem vladarju Severne Koreje so zelo skope. Javnosti dostopne fotografije odraslega Kim Jong Una ne obstajajo. Nejasna je tudi njegova natančna starost. Rojen je bil leta 1983 ali 1984. Za korejsko družbo, kjer starost odraža vrlino znanja in spoštovanja, bi njegovih rosnih 25 let utegnilo predstavljati precejšnjo oviro. Drugo vprašanje o legitimnosti mladega voditelja bi se lahko generalom utrnilo zaradi matere domnevnega prestolonaslednika. Kim Jong Una je rodila profesionalna japonska plesalka Ko Young Hui. Ali je bila že pokojna ženica uradno soproga Kim Jong Ila ali pa zgolj njegova ljubica, prav tako ostaja zavito v tančico skrivnosti.

Nastavljanje lojalnih zaveznikov

Nekaj podatkov o Kim Jong Unu je vendarle pricurljalo na plano. Šolal se je v Švici. Vešč je nemškega in angleškega jezika. Od treh sinov, ki jih ima "ljubljeni vodja", naj bi bil prav Jong Un njegov ljubljenec. Tako fiziološko kot karakterno naj bi bil še najbolj podoben svojemu očetu. Severnokorejski državni mediji o nobenem sinu "večnega voditelja" ne poročajo pogosto.

Po ocenah mnogih analitikov naj bi bila zadnja kljubovanja Severne Koreje prav del politične tranzicije, ki se je že začela odvijati. Po ocenah Park Syung Jeja, analitika pri Azijskem strateškem inštitutu v Seulu, si je Kim Jong Un že zagotovil podporo drugega najpomembnejšega človeka v državi, Kim Jong Ilovega namestnika Jang Song Taeka. Slednji je sicer sorodstveno povezan z "ljubljenim vodjo" - je namreč njegov svak. Kim Jong Il ga je aprila imenoval v Nacionalno obrambno komisijo, enega izmed najpomembnejših organov odločanja v Severni Koreji. Mnogi analitiki so to potezo razumeli kot začetek postavljanja zaveznikov na ključne položaje v državi pred neizbežnim prenosom oblasti.