Neimenovani visoki predstavnik ZDA je za tiskovno agencijo Reuters pojasnil, da je Pjongjang obvestil Washington o svojih namerah manj kot uro pred poskusom. Severna Koreja je že več tednov grozila z izvedbo novega jedrskega poskusa, potem ko so se razmere v jugovzhodni Aziji zaostrile zaradi aprilske izstrelitve rakete dolgega dosega (po severnokorejskih zagotovilih so v orbito utirili poskusni komunikacijski satelit). Varnostni svet Združenih narodov je po tem incidentu proti že tako mednarodno izolirani Severni Koreji uvedel še dodatne sankcije.

Kakšne motive je imel Pjongjang?

Razumeti motivacijo za dejanja Severne Koreje je izjemno težko zaradi skopih informacij, ki pricurljajo iz te morda najbolj zaprte države na svetu. Pjongjang se je vedno zatekal k rožljanju z orožjem, da bi od zahoda izsilil kakšne nove koncesije v pogajanjih o svojem jedrskem programu. Pred več kot mesecem dni je s testom rakete dolgega dosega preizkusil spravljivo politiko novega ameriškega predsednika Baracka Obame. Šeststranska pogajanja o končanju severnokorejskega jedrskega programa v zameno za mednarodno humanitarno pomoč in normalizacijo odnosov so takrat že bila v globoko zamrznjenem stadiju. Pjongjang se je iz njih dokončno umaknil po aprilskem raketnem poskusu.

Vnovič je obnovil jedrske dejavnosti v kompleksu Jongbjon, ki ga je bil pripravljen razgraditi v iztekajočih se mesecih druge Busheve administracije. Z Washingtonom je sklenil načelni dogovor o zaustavitvi jedrskega programa, vendar točnih podrobnosti vpletene strani niso nikoli dorekle.

Ali se je zdaj Severna Koreja iz pogajalske faze premaknila v konfrontacijsko, je težko oceniti. Zagotovo je poskušala podkrepiti svoje nenehno vztrajanje, da predstavlja "deveto jedrsko silo na svetu." Mednarodna skupnost ji je poskušala dvoriti z najrazličnejšimi prijemi korenčka in palice. Noben ni bil uspešen. Posebnih novih sankcij proti Severni Koreji skorajda ni več v njenem repertoarju.

"Strateški cilj Severne Koreje se ni spremenil. Še vedno si poskuša zagotoviti pozornost Obamove administracije, da bi ta vprašanje Severne Koreje postavila višje, na svojo prednostno lestvico," ocenjuje Xu Guangyu, raziskovalec kitajske organizacije Združenje za nadzor nad orožjem in razoroževanjem.

Po mnenju Rona Huiskena, strokovnjaka vprašanj neširjenja jedrskega orožja pri Avstralski narodni univerzi, je Pjongjang s poskusom poslal signal, da se ne bo odpovedal svojim jedrskim zmogljivostim. Kljub temu za svet trenutno ne obstaja povečana grožnja. Severna Koreja ta čas ne more storiti kaj dosti. Po našem najboljšem vedenju niti jedrskega materiala ni uspela predelati za uporabo na izstrelkih. Zagotovo ga še niso uspeli pomanjšati do te mere, da bi jedrsko bombo lahko natovorili na letalo ali z njim opremili bojno konico, kar je tehnološko še zahtevnejše dejanje."