Za Golobiča so tokratne volitve zelo pomembne, o čemer po njegovih besedah priča tudi geslo Vzemimo Evropo zares. Kot je poudaril, se v petih letih, "odkar smo polnopravni člani in soustvarjalci Evrope", tega soustvarjanja "ne zavedamo dovolj". Evropo se razume kot neko tujo državo, združbo, s katero se komunicira preko veleposlaništev ali ambasadorjev, je opozoril.

Predsednik Zaresa meni, da tistemu, ki mu je v resnici do demokracije, ne more biti vseeno za napovedano nizko volilno udeležbo. Med več kot 700 evropskimi poslanci jih bo sedelo sedem iz Slovenije, zato se po njegovih besedah marsikomu zastavlja vprašanje, ali se da tam kaj doseči.

Trdi, da je večina dosedanjih evropskih poslancev iz Slovenije bolj redko zastavila svoj glas in po njegovem ni znala "artikulirati evropskih interesov Slovenije". Dokaz, da bi to Zares zmogel, pa Golobič vidi v dejavnosti komaj devetih poslancev v slovenskem državnem zboru.

Ko gre za zunanjepolitično področje, je za nosilca liste Zaresa Vajgla Evropa projekt miru, napredka in stabilnost, projekt skupnih moralnih vrednot, projekt želje po krepitvi vladavine prava. Kot eno bistvenih stvari pa je Vajgl izpostavil, da Evropski parlament "odloča o več kot polovici zakonov, po katerih tudi v Slovenji živimo".

Prioriteta Zaresa v Evropski uniji, oziroma vlade, ko deluje v organih EU, je po njegovih besedah stabilnost, mir, razvoj in napredek regije. Meni pa, da bo Evropa v naslednjem mandatnem obdobju parlamenta "še bolj izoblikovala regionalne identitete in prioritete". Tu Vajgl vidi eno bistvenih nalog evropskih poslancev, saj je prioriteta Zaresa postopno približevanje, ob izpolnjevanju pogojev pa vstop držav bivše Jugoslavije v EU. Prav tako pa je po njegovem pomemben prispevek k oblikovanju skupne evropske zunanje in varnostne politike.

"Mislim, da lahko pričakujete, člani Zaresa in Slovenska javnost, da bomo v parlamentu Evrope znali bolje zaščititi neposredne interese Slovenije, čeprav ne bomo tja nosili boksarskih rokavic niti se ne bomo tepli brez rokavic," je še dejal.

Majda Širca je uvodoma poudarila, da grad Bogenšperk za današnje srečanje ni bil izbran naključno. Spomnila je, da je tu pred več kot tremi stoletji prebival Janez Vajkard Valvasor, ki je "zastopal nacionalni interes". Poleg tega ob gradu raste tudi drevo, ki so ga člani Gibanja za pravičnost in razvoj posadili v spomin na nekdanjega slovenskega predsednika in premiera Janeza Drnovška.

"Zaresnici in zaresniki boste danes govorili o Evropi. Valvasor jo je prepotoval počez. Danes bi nam mogoče rekel: ne le Evropa, videti in poznati je treba cel svet. Šele potem zares poznaš dom," je povedala.

Svoje programe za delo v Evropskem parlamentu so poleg Vajgla sicer predstavili tudi preostali kandidati podpredsednica stranke Felicita Medved, Roman Jakič, Bernarda Jeklin, podpredsednik stranke Peter Česnik, vodja poslanske skupine stranke Cveta Zalokar Oražem in minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.