Vse to je bilo namreč v SLS že videno. Podobno podporo so takoj po izvolitvi doživljali mnogi predsedniki doslej, a je običajno tudi hitro zbledela. Tega se očitno zaveda tudi novinec v visoki politiki Radovan Žerjav, saj je na sobotnem kongresu pri sebi ugotovil: "Danes mi ploskajo, čez mesec dni bodo morda tulili name."

SLS že dolgo velja za stranko, ki ne potrebuje zunanjega sovražnika - največja sovražnica je sama sebi. Številnih struj z različno razdiralno močjo v njej ne manjka, zato najbrž ni naključje, da je Žerjav v sobotnem govoru med drugim poudaril: "Zame ni Šrotovih, Podobnikovih, Kanglerjevih in ne vem katerih še. So samo tisti, ki delujejo v dobro SLS in Slovenije." In če kdo, ta stranka gotovo nima razlogov, da bi razdiralno delovala še naprej, kajti številke z državnozborskih volitev v zadnjih dvanajstih letih so več kot zgovorne: leta 1996 je SLS volilo 200.000 ljudi, lani le še okoli 50.000.

Kdo je sploh Radovan Žerjav? Širša javnost je zanj izvedela šele septembra 2007, ko ga je Janševa vlada nepričakovano posedla na ministrski stolček na ministrstvu za promet. Že po nekaj mesecih je takratni premier in prvak SDS Janez Janša v slogu dolgoletnega prvega moža Mednarodnega olimpijskega komiteja Juana Antonia Samarancha (za vsake olimpijske igre je rekel: To so bile najboljše igre doslej) naznanil: "To je bil najboljši prometni minister doslej!"

Bi iz tega lahko sklepali, da novi prvi mož SLS simpatizira s SDS? Nekateri v stranki se bojijo, da je odgovor pritrdilen in da bi jih Žerjav utegnil do naslednjih državnozborskih volitev dvigniti pod Janševo perut, enako, kot je Andrej Bajuk storil z Novo Slovenijo, ki pa je v njenem zavetju ostala brez poslanskih sedežev.

Mnogi so prepričani, da SLS ne more ostati brez poslancev, saj je stranka z daleč največ župani v Sloveniji. In prav tem gre najbrž zahvala, da je na lanskih volitvah še ujela parlamentarni prag. Na kongresu v Krškem je bilo tudi slišati, da stranka, ki nima svojega župana v Ljubljani, ne more postati velika stranka. Med velike pa jo lahko pripelje le karizmatični predsednik. Čas bo pokazal, ali je to prav Radovan Žerjav. Na kongresu ni dajal takega vtisa. Bil je preplašen in malce živčen. Da le ni stopil v prevelike čevlje!

Tako kot so stalnica na volilnih kongresih SLS bučni aplavzi novoizvoljenim predsednikom, so stalnica tudi zapleti s preštevanjem glasovnic. V soboto so se tako nekateri že veselili izvolitve v izvršilni odbor stranke in se zmagoslavno fotografirali na odru, a se je kmalu pokazalo, da prezgodaj. Štetje glasovnic so morali ponoviti, potem ko so ugotovili, da je, denimo, Janez Podobnik - kot nekoč Sadam Husein - dobil krepko več glasov (196), kot je bilo volilcev (181)!