Trditve tamilskih tigrov, da je obstreljevanje s strani šrilanške vojske uničilo še edino delujočo bolnišnico na območju spopadov in terjalo na desetine civilnih življenj, je potrdil tudi zdravnik Thurairaja Varatharajah, glavni predstavnik šrilanških zdravstvenih oblasti na območju spopadov, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Obstreljevanje območja se še nadaljuje.

Šrilanška vojska kljub vsemu še naprej odločno zavrača trditve o obstreljevanju vse ožjega - le še štiri kvadratne kilometre velikega - pasu na severu države. Neodvisna potrditev navedb o številnih žrtvah vojaške ofenzive je nemogoča, saj je vlada dostop do območja spopadov za novinarje in humanitarne delavce prepovedala.

Uporniki sicer trdijo, da je bilo samo v nedeljo v obstreljevanju ubitih 2000 ljudi. ZN so medtem potrdili, da je bilo konec tedna ubitih več kot 400 ljudi, kakih 1200 je bilo ranjenih.

Zunanji ministri Velike Britanije, Francije in Avstrije so medtem Varnostni svet ZN v ponedeljek pozvali, naj čim prej razpravlja o "grozljivi" krizi v Šrilanki, kjer je bilo v spopadih med vladnimi silami in uporniškimi tamilskimi tigri v zadnjih mesecih ubitih na tisoče civilistov.

Ponedeljkov poziv Davida Milibanda, Bernarda Kouchnerja in Michaela Spindeleggerja pa zaradi nasprotovanja nekaterih vplivnih članic VS ZN, predvsem Kitajske in Rusije, ni bil uspešen, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Razprava o Šrilanki zato v VS ZN zaenkrat ni predvidena. Miliband in Kouchner sta se sicer nedavno osebno mudila v Šrilanki.

Je pa generalni sekretar ZN Ban Ki Moon v ponedeljkovi izjavi najostreje obsodil dogajanje v Šrilanki in med drugim izrazil "zgroženost" nad pobijanjem na stotine civilistov. Kot je opozoril, je v minulih mesecih umrlo že na tisoče civilistov, mnogi pa so v veliki nevarnosti.