Merklova se je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa znova zavzela, da bi EU z Ankaro raje sklenila privilegirano partnerstvo, ne pa Turčiji ponudila polnopravno članstvo.

Podobno se je zavzel tudi Sarkozy. Kot je dejal, bi Evropa brez meja pomenila Evropo brez vrednot. "Potrebujemo dobro organizirano Evropo. To pa pomeni tudi, da se ne moremo širiti brez omejitev In to pomeni tudi, da Turčiji ne smemo več dajati praznih obljub," je dejal Sarkozy za nemški Bild am Sonntag.

Merklova in Sarkozy sta se sicer v Berlinu srečala ob robu predvolilnega zborovanja pred Evropskimi volitvami junija. Merklova pa naj bi se v nadaljevanju kampanje udeležila podobnega zborovanja v Parizu, je še poročala dpa.

Merklova se je na tem zborovanju zavzela tudi za čimprejšnjo uveljavitev oz. dokončno ratifikacijo Lizbonske pogodbe, ki naj bi zagotovila večjo učinkovitost EU. Hkrati pa je napadla tiste, ki nasprotujejo tej pogodbi, a zagovarjajo nadaljnje širitve EU.

"Nočemo ponuditi roke tistim, ki nasprotujejo Lizbonski pogodbi (...) in ki hkrati govorijo o širitvi. Tisti, ki želijo imeti več Evrope, morajo bolj sodelovati," je poudarila. Sicer ni navedla nobenih imen, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pa naj bi s prstom pokazala predvsem na britanske konservativce oz. na njihovega voditelja Davida Camerona.

Slednji namreč napoveduje, da bodo v primeru prevzema oblasti izpeljali referendum o Lizbonski pogodbi, ki jo je Velika Britanija sicer ratificirala. Hkrati pa vneto zagovarja članstvo Turčije v EU, čemur Merklova in Sarkozy nasprotujeta.

Poleg tega britanski konservativci napovedujejo tudi, da bodo po volitvah v Evropski parlament izstopili iz Evropske ljudske stranke (EPP), ki je največja politična skupina v evropskem prostoru in združuje konservativne stranke, med njimi tudi Krščansko-demokratsko unijo (CDU) Merklove in Sarkozyjevo Unijo za ljudsko gibanje (UMP).

Britanskim konservativcem sicer javnomnenjske raziskave v zadnjem času kažejo precej dobro; laburisti pod vodstvom premiera Gordona Browna imajo rekordno nizko podporo, le 23 odstotno, konservativci pa 45-odstotno, kaže raziskava, objavljena v nedeljski izdaji časnika Mail. Naslednje parlamentarne volitve v Veliki Britaniji so sicer načrtovane šele za junij prihodnje leto, še navaja AFP.