Rusija je z zmago nad ZDA s 3:2 (0:0, 2:2, 1:0) upravičila vlogo favorita. Američani so se Rusom zoperstavili z disciplinirano igro z malo napakami in izključitvami. Tudi ameriški vratar Robert Esche je bil zanesljiv in prvi del se je končal brez zadetkov. 11.000 gledalcev, na tribunah so prevladovali pristaši Rusije, so akcijo z golom prvič videli šele v 24. minuti, ko je ZDA v vodstvo povedel Dustin Brown. Niti ruske igre je povezal šele zvezdnik Ilija Kovalčuk, ki je na polovici tekme z natančnim in silovitim strelom izenačil. Isti igralec je bil v glavni vlogi tudi v 35. minuti. Vse je opravil sam, s ploščkom predrsal celotno igrišče, preigral ameriško obrambo, po strelu z desne strani pa je plošček zadel Frolova, spremenil smer in končal v mreži. A borbeni Američani so tik pred odmorom sestavili akcijo, po kateri je podajo Rona Hainseya pred vrati v mrežo poslal Kyle Okposo. Odločilni trenutek je bil izključitev T.J. Oshieja v 57. minuti. Rusi so tokrat vendarle izkoristili prednost igralca več tudi s kančkom sreče. Po strelu Aleksandra Radulova je plošček zadel Konstantina Gorovikova in presenetil Escheja minuto in pol pred koncem.

Kanadčani so z gladko zmago s 3:1 (1:0, 2:0, 0:1) nad Švedsko potrdili vlogo prvih favoritov za zlato kolajno. Kanadski stroj za dajanje golov, ki igra zastrašujoče zlasti ob prednosti igralca več, je zmagal brez težav. Festival golov je začel Derek Roy v 7. minuti, tekma pa je bila odločena na polovici obračuna, ko sta v razmaku 45 sekund zadela Shawn Horcoff in znova Roy. Častni gol za Švede je dosegel Loui Eriksson v 47. minuti.