Pri tem je napovedal, da bodo izredno zasedanje zahtevali, če se koalicija ne bo ustrezno, se pravi še maja, odzvala na pet predlogov zakonov oziroma novel zakonov. Poslanci SDS so očitno pohiteli, saj je seja kolegija predsednika državnega zbora, na katerem bi lahko razpravljali o uvrstitvi teh zakonov na dnevni red enega od zasedanj, šele v ponedeljek.

Med predlogi zakonov je nov samo zakon o pomoči gospodarstvu v času gospodarske krize s spodbujanjem zasebne potrošnje. Z zakonom naj bi mladim družinam (pod 33 leti) - računajo, da jih je 6000 - prihodnje leto iz državne blagajne izplačali po 10.000 evrov pomoči za nakup stanovanja ali gradnjo. Drugo državno subvencijo, tokrat po 1000 evrov, pa naj bi dobilo 15.000 lastnikov, ki bi svoj vsaj deset let star avto odpeljali v razgradnjo in si kupili novega z manj kot 120 g/km izpusta CO2. Med novimi predlogi je tudi novela zakona o javnih financah, po kateri bi podjetniki obvezne dajatve državi, občinam, pokojninskemu in zdravstvenemu zavodu nakazovali z enim nakazilom na en skupen račun. Takšne ali drugačne ponovitve pa so drugi predlogi SDS. Tako znova predlagajo, da bi v zakonu o DDV rok za vračilo preveč plačanega davka s 60 skrajšali na 7 dni (vlada je pristala na 21 dni). Poleg tega predlagajo še znižanje DDV za nekatere storitve, kot so popravilo koles, varstvo na domu in podobno. Z novelo davka od dohodka pravnih oseb bi znižali davčne stopnje in zvišali olajšave za raziskave in razvoj. Tretji predlog, o katerem so v državnem zboru tudi že razpravljali, se nanaša na to, da bi v zakonu o dohodnini zvišali mejo za upoštevanje normiranih stroškov na 100.000 evrov na leto in uveljavili splošno olajšavo za vlaganja v raziskave in razvoj na 40 odstotkov vloženega zneska.

Kdaj bo predsednik Pavel Gantar to izredno sejo sklical, bo znano v ponedeljek. V SDS predlagajo, da bi to bilo pred rednim zasedanjem, ki se začenja teden dni kasneje.