Kajenje v lokalih je dovoljeno le na odprtih terasah, lastniki restavracij pa bodo morali zagotoviti poseben prostor za kajenje, v katerem ne bo možno naročiti hrane ali pijače. Kajenje v javnih prostorih je sicer na Hrvaškem prepovedano že od začetka novembra lani, ko je prepoved začela veljati za vse javne inštitucije, razen psihiatričnih bolnišnic.

Prepovedi kajenja v priljubljenih kavarnah in restavracijah nasprotuje ceh gostincev pri hrvaški obrtni zbornici. Opozarjajo, da bo novi zakon v času gospodarske krize dodatno ogrozil obstoj 5800 restavracij in približno 10.000 gostinskih lokalov, ki so vir preživetja za 16.000 gostincev, njihovih delavcev in družin.

V cehu pričakujejo, da bodo v nadaljevanju pogovorov s hrvaškim ministrstvom za zdravje omilili določene zakonske rešitve, ker ocenjujejo, da ni v interesu uveljavitev zakona v škodo gostincev. Predlagali so "avstrijski model", po katerem se lastniki lokalov sami odločajo, ali bodo gostili le nekadilce ali tudi kadilce. Ministrstvo za zdravje je medtem ustanovilo delovno skupino, ki spremlja, kako so podobni zakoni vplivali na gostinstvo v drugih državah.

V pristojnem ministrstvu še poudarjajo, da nameravajo z novim zakonom zavarovati 68 odstotkov nekadilskega prebivalstva na Hrvaškem ter vplivati na spremembe obnašanja in prenehanje kajenja ostalih 32 odstotkov. Kot je ob sprejemu zakona lani dejal hrvaški minister za zdravje Darko Milinović, vsako leto zaradi posledic kajenja na Hrvaškem umre 10.000 ljudi, še 3000 pa zaradi posledic pasivnega kajenja. Stroški zdravljenja letno presegajo 400 milijonov evrov.

Hrvaška je še napovedala, da bo uveljavitev zakona nadziralo več kot 500 sanitarnih, zdravstvenih in delovnih inšpektorjev, saj bodo posameznike, ki ne bodo spoštovali prepovedi, lahko kaznovali s 134 evri, medtem ko bodo delavci v gostinskih lokalih plačali med 67 in 134 evrov, če ne bodo preprečili kajenja v zaprtih prostorih. Podjetja lahko plačajo med 670 in 2010 evrov kazni.

Zakon obenem prepoveduje oglaševanje tobačnih izdelkov, na zavojčkih cigaret pa so z velikim črkami natisnjena opozorila o škodljivosti kajenja. Od začetka leta so se cigarete na Hrvaškem podražile za 30 do 40 centov za zavojček, odvisno od znamke cigaret.