V SDS predlagajo sprejetje resolucije o podpori resoluciji Evropskega parlamenta, ki jo je ta sprejel 2. aprila s skoraj 90 odstotki glasov, med njimi tudi glasov poslancev iz Slovenije, je dejal Cukjati. Po njegovih besedah bi to pomenilo poskus, da v Sloveniji presežemo delitve in se zavemo zgodovinske resnice. V Sloveniji je namreč po njegovi oceni vse manj izgledov, da bi sami oblikovali podobno besedilo.

Poudaril je navedbe iz evropske resolucije, po katerih Evropa ne bo združena, če ne bo sposobna oblikovati enotnega pogleda na svojo zgodovino, če ne bo priznala nacizma, stalinizma ter fašističnih in komunističnih režimov kot skupne zapuščine in če ne bo izvedla poštenih in poglobljenih razprav o njihovih zločinih v prejšnjem stoletju.

Poudaril pa je tudi del besedila o pomenu tega, da pomnimo ljudi, ki so dejavno nasprotovali totalitarni vladavini, in ki bi morali zaradi svoje požrtvovalnosti, zvestobe idealom, časti in poguma imeti mesto v zavesti Evropejcev kot junaki totalitarne dobe.

SDS poleg tega, da DZ izraža spoštovanje do vseh žrtev totalitarnih režimov, predlaga DZ v sprejetje še tri sklepe. Tako se DZ pridružuje skupnim prizadevanjem in pozivom, izraženim v resoluciji Evropskega parlamenta, in jih bo upošteval pri svojem delu, DZ poziva vlado, da sledi priporočilom iz resolucije Evropskega parlamenta, DZ pa tudi poziva vlado, da na osnovi priporočila Evropskega parlamenta razglasi 23. avgust za dan spomina na žrtve vseh totalitarnih režimov, je predlagane sklepe navedel Cukjati.