"Današnji dan pomeni zaključno poglavje bojnih operacij v Iraku," je dejal Brown. Dodal je, da je Irak "zgodba o uspehu", veliko zaslug za to pa gre pripisati britanski vojski. Njena misija sicer ni bila lahka, a za sabo pušča zapuščino, na katero je lahko ponosna, je dejal Brown, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Od invazije na Irak pod vodstvom ZDA leta 2003 je življenje izgubilo 179 britanskih vojakov. V mestu Basra na jugu države je danes britanska vojska v njihovo počastitev priredila posebno slovesnost. Brown je v Londonu dejal, da se jih bodo vedno spominjali, Velika Britanija pa jim veliko dolguje.

Britanske enote so bile po številu druge največje v Iraku - na vrhuncu bojnih operacij, ki so vodile v strmoglavljenje režima Sadama Huseina, je London tam imel 46.000 vojakov. Uraden umik sil se je začel 31. marca, ko so na britanskem štabu v Basri spustili zastavo, nad bazo pa je prevzela nadzor ameriška vojska, piše AFP. Brown je že v začetku leta napovedal, da bo večina britanskih 3700 vojakov državo zapustila do konca julija.

Brown je danes tudi dejal, da Velika Britanija in Irak sedaj delata korake v smeri krepitve in poglobitve odnosov, da bi ti postali "dolgoročno partnerstvo enakovrednih strani". O nadaljnjih odnosih med državama, pa tudi o varnostnem in gospodarskem razvoju Iraka, se je sicer danes v Londonu Brown pogovarjal z iraškim premierom al Malikijem.

Al Maliki in drugi iraški ministri se bodo v Londonu udeležili tudi konference o investicijah v Irak, na kateri bodo navzoči predstavniki okoli 250 družb. "Tam (v Iraku) so krasne priložnosti in Velika Britanija je pomembno prispevala k demokraciji v Iraku, sedaj pa imamo pomembno vlogo pri dosegi gospodarske rasti in razcveta za prebivalstvo," je ob tem po poročanju ameriške tiskovne agencije AP dejal britanski gospodarski minister Peter Mandelson.