"Zadnji kompromisni predlog evropskega komisarja Rehna o urejanju spora pred arbitražnim sodiščem je na Hrvaškem pred sprejetjem, čeprav bo to uradno potrjeno prihodnji teden, potem ko se bo državni vrh posvetoval s parlamentarnimi strankami," napoveduje reški časnik. Ob tem dodaja, da so odpadli tudi zadnji dvomi v predlog potem, ko so hrvaški strokovnjaki za mednarodno pravo večinoma dali zeleno luč za arbitražno sodišče.

"Za hrvaške pravnike torej ni sporen niti drugi vidik Rehnovega kompromisa, zaradi katerega so zahtevali posvetovanja. Ta predlaga, da se glede uporabe morskih območij in stika Slovenije z odprtim morjem Hrvaška in Slovenija poskusita dogovoriti v skladu z mednarodnim pravom ter po načelu pravičnosti in dobrososedskih odnosov. Če v tem ne bi uspeli, kar je bolj verjetno, bi o tem odločalo arbitražno sodišče," pojasnjuje Novi list.

Kot poudarja časnik, so strokovnjaki ocenili, da je za Hrvaško najbolj pomembno, da sta vprašanje meje in režim uporabe morja v predlogu ločena ter da bo režim predmet pogajanj oziroma arbitraže. Ob tem spomni, da so Rehnov predlog podprle Češka, Francija in Švedska ter celotni Svet EU.

Švedska ministrica Malmstromova je napovedala, da bo storila vse, da bo Hrvaška vstopila v EU leta 2010

Švedska ministrica za evropske zadeve Cecilia Malmstrom je v pogovoru za novo številko tednika Globus po srečanju Sveta EU za splošne zadeve in zunanje odnose v Luksemburgu napovedala, da bo storila vse, da bo Hrvaška vstopila v EU leta 2010. Dodala je, da so bili vsi precej presenečeni, ko se je v dvostranskem vprašanju med Hrvaško in Slovenijo zaradi meje na morju našla tudi EU.

"Vedeli smo, da omenjeni problem obstaja in da meja ni določena, sicer pa smo menili, da gre za dvostransko vprašanje, ki bo hitro urejeno dvostransko, ne da bi o tem razpravljala EU. Naenkrat je postalo evropsko vprašanje, pogajanja so blokirana in vsi smo izgubili veliko časa, vendar je vse možno nadoknaditi," je dejala Malmstromova za Globus. Poudarila je, da spor s Slovenijo ni edino vprašanje, s katerim se mora ukvarjati Hrvaška. Pojasnila je, da so nujne reforme in dodatna prizadevanja za dokončno uveljavitev vladavine prava in spoštovanja zakonov tako kot urejanje občutljivih vprašanj, kot sta konkurenčnost in ladjedelništvo.

Nemški vir za hrvaške medije: Na Ljubljano pritiskamo, da dojame, da dvostranska vprašanja ne sodijo v pristopna pogajanja

Zadovoljni smo, da je Hrvaška sprejela Rehnov predlog, vendar Zagreb prosimo, da se ne veseli prehitro, je dejal vir z nemškega zunanjega ministrstva, poroča večernji.hr. „Glede odgovora Ljubljane na Rehnov predlog nismo preveč optimistični, vendar pa bi Hrvaška z zadržanostjo glede pohval lahko pomagala, da bi bil predlog sprejet,“ je dejal vir.

Dodal je, da so države članice „pritisnile na Slovenijo, da dojame, da dvostranska vprašanja ne sodijo v pristopna pogajanja“ in da „s svojimi postopki ogroža širjenje EU na jugovzhod“. „Državam jugovzhodne Evrope smo obljubili, da bodo v EU vstopili, ko bodo izpolnile pogoje. Če bodo širjenje omejevala dvostranska vprašanja, bo EU izgubila svojo verodostojnost, stabilnost zahodnega Balkana pa bo ponovno pod vprašajem,“ je še dejal vir iz diplomatskih krogov za hrvaške medije. Ob tem je še opozoril, da bodo o hrvaških pristopnih pogajanjih, če Ljubljana zavrne Rehnov predlog, razpravljali predsedniki vlad.

„Ne bi rad ugibal o prihodnjih potezah. Upam, da bo Ljubljana sprejela konstruktivno odločitev. Rehnov predlog ne bo večno na mizi,“ je še dodal.