Število domačih turistov se je marca glede na marec 2008 povečalo za tri odstotke na 69.134, medtem ko se je število tujih turistov zmanjšalo za 23 odstotkov na 86.060, v začasnih podatkih ugotavlja državni statistični urad.

Od januarja do konec marca se je v primerjavi z lanskimi prvimi tremi meseci število domačih turistov zmanjšalo za dva odstotka na 206.304 in število tujih za 16 odstotkov na 233.228. Skupno število prenočitev turistov je bilo marca za 12 odstotkov manjše kot marca 2008, in sicer 456.241. V prvih treh mesecih letos so se prenočitve glede na enako obdobje lani zmanjšale za osem odstotkov na 1,42 milijona.

Število prenočitev domačih turistov se je marca glede na marec 2008 povečalo za pet odstotkov na 234.243, medtem ko se je število tujih turistov zmanjšalo za 25 odstotkov na 221.998. V prvih treh mesecih je v primerjavi z lanskimi prvimi tremi meseci število prenočitev domačih turistov ostalo enako, 740.307, število nočitev tujih turistov pa se je zmanjšalo za 16 odstotkov na 678.947.

Med turističnimi prenočitvami, evidentiranimi do konca marca, je bilo 48 odstotkov tujskih prenočitev. Kar 73 odstotkov vseh tujskih prenočitev so prispevali turisti iz Italije (24 odstotkov), Hrvaške (16 odstotkov), Avstrije (13 odstotkov) ter Velike Britanije, Madžarske, Nemčije in Srbije (iz vsake po pet odstotkov), še navaja statistični urad.

Posledice svetovne finančne krize se po mnenju Slovenske turistične organizacije (STO) odražajo tudi v statističnih podatkih slovenskega turizma v marcu oz. v prvih treh mesecih letošnjega leta.

Trend padanja števila tujih gostov, še posebej s tradicionalnih emitivnih trgov slovenskega turizma, ki jih je finančna kriza izrazito prizadela, je bil prisoten že v zadnjih treh mesecih lani, še posebej pa je ta upad izrazit pretekli mesec. Gre za trend, ki po mnenju STO odslikava vpliv splošnega gospodarskega stanja v regiji. "V skladu s splošno finančno in gospodarsko krizo in njenim vplivom na svetovni, evropski in seveda tudi slovenski turizem je padec števila tujih gostov in njihovih prenočitev v marcu večji kot pričakovan," je dejal direktor STO Dimitrij Piciga.

Piciga je prepričan, da bodo podatki za april boljši, še posebej vsled številnih dodatnih izvedenih dejavnosti promocije slovenske turistične ponudbe v partnerskem sodelovanju s slovenskim turističnimi gospodarstvom in tudi zaradi dejstva, da je bila velika noč, in s tem velikonočne počitnice, letos aprila. "Na osnovi trenutno razpoložljivih podatkov za letošnje leto na letni ravni računamo na padec števila gostov in njihovih prenočitev v višini približno pet odstotkov," je še poudaril Piciga.

Padec števila gostov in prenočitev STO beleži z vseh treh tradicionalno pomembnih in največjih trgov slovenskega turizma - Italije, Avstrije in Nemčije ter trgov držav Beneluxa.

Rast števila gostov in njihovih prenočitev STO beleži s trgov, ki jih je že ob nastopu prvih znakov svetovne finančne krize opredelila kot trge, s katerih kljub vplivu krize lahko pričakujejo nadaljnjo rast števila gostov in prenočitev. Tako so z Madžarske v marcu zabeležili za 58 odstotkov več gostov in za 30 odstotkov več prenočitev kot marca lani, iz Srbije pa za 41 odstotkov več gostov in za 61 odstotkov več prenočitev. Pozitivni trend se nadaljuje tudi s prekomorskih emitivnih trgov; Japonske (število gostov se je marca sicer znižalo za dva odstotka, se je pa zvišalo število nočitev), Koreje in drugih azijskih držav, so še sporočili iz STO.