Evropski komisar za širitev Olli Rehn se je po sestankih zgodaj popoldne vmes srečal z makedonskim zunanjim ministrom Antonijem Milošoskim, s katerim sta imela po srečanju skupno novinarsko konferenco, vendar komisar na njej ni želel odgovarjati na vprašanja, povezana s srečanji o problemu Hrvaške in Slovenije.

"Imamo malo časa za vprašanja, komisar mora nazaj na sestanke, ki se nanašajo na dve drugi državi. Sedaj ne bomo sprejemali vprašanj na to temo. Ko bo sestankov konec, bomo videli kako in kaj," je pojasnila Rehnova tiskovna predstavnica Krisztina Nagy.

Rehn se je med prazniki namesto s pirhi ubadal z mejo med Slovenijo in Hrvaško

Rehn se je sicer sam dotaknil problema Hrvaške in Slovenije, ko se je v odgovoru na podrobno vprašanje makedonske novinarke glede odločitev tamkajšnjega ustavnega sodišča pošalil: "Velikonočne praznike sem preživel ob študiranju zemljevidov in mednarodnega prava v povezavi z vprašanjem meje med Slovenijo in Hrvaško, tako da žal nisem imel časa, da bi se poglobil v to."

Sicer pa se je Rehn izognil konkretnim izjavam o poteku pogovorov o Hrvaški in Sloveniji tudi v odgovoru na vprašanje, ali bi preboj v današnjih pogovorih pomenil pozitiven signal za dvostranski spor med Makedonijo in Grčijo. "Veliko potrpežljivosti in odločenosti je treba za rešitev dvostranskih vprašanj, ki včasih ovirajo proces približevanja EU," je dejal.

"Delamo na tem in še naprej bomo," je vnovič poudaril, da so pogovori še v teku. Ob tem je še dejal, da je pomembno videti širšo sliko in da so države Zahodnega Balkana v zadnjih letih morda počasi, a vztrajno napredovale na poti v EU. "Makedonija ima priložnost, da dobi priporočilo za začetek pristopnih pogajanj pred koncem leta," je dejal.

Makedonijo skrbi oviranje Grčije: Želimo si takšno pozornost EU, kot sta jo dobili Hrvaška in Slovenija

Makedonski zunanji minister pa je opozoril, da si Makedonija želi takšno pozornost institucij EU, kot jo te namenjajo vprašanju Hrvaške in Slovenije. "Zavedamo se, da članstvo v EU prinaša določene pravice, radi bi tudi, da bi članstvo v EU prinašalo tudi odgovornost," je poudaril in dodal, da bi Grčija morala biti gonilna sila za napredek regije, ne ovira.

Milošoski je spomnil tudi na Gibraltar. "Želimo, da bi se učili iz izkušenj v EU," je dejal, češ da pogovori o Gibraltarju še vedno potekajo, pa Velika Britanija ni zaradi tega odprtega dvostranskega vprašanja nikoli blokirala Španije.

Cilj današnjih sestankov o problemu Hrvaške in Slovenije je doseči dogovor o načinu reševanja vprašanja meje med sosedama, ki bi Hrvaški omogočil nadaljevanje pristopnih pogajanj z EU. Sestankov se udeležujejo slovenski in hrvaški minister Samuel Žbogar in Gordan Jandroković, komisar Rehn ter predsedujoči trio EU v sestavi Francije, Češke in Švedske.