"Domnevam, da bo Slovenija v čimkrajšem času poslala ratifikacijsko listino depozitarju, vladi ZDA, in bo hrvaški premier Ivo Sanader v aprilu povabljen na vrh zveze Nato," je povedal Pahor v povezavi s tem, da se danes izteka zbiranje podpisov za pobudo Stranke slovenskega naroda za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato. Vendar pa pobudniki, kot kaže, ne bodo uspeli zbrati 40.000 potrebnih podpisov.

Kot je po seji vlade še poudaril Pahor, je vlada storila vse, kar je bilo potrebno, da ne bi bili ogroženi interesi Slovenije, Nata in Hrvaške.

V zvezi z zapleti v DZ, ki so sledili odločitvi vlade za ratifikacijo protokola o vstopu Hrvaške v Nato, je Pahor med drugim pojasnil, da je bila po njegovi presoji, ne glede na polemike v javnosti, to zelo preudarna in pomembna odločitev.

"V začetku leta smo se znašli v situaciji, ko bi lahko zaradi domačih političnih zapletov ogrozili našo zunanjepolitično odgovornost in verodostojnost," je menil premier. Kot je dejal, je zaradi odločne in po njegovih besedah preudarne odločitve vlade, da zunanje politike ne postavi kot talca notranje politike, proces ratifikacije tega protokola neogrožen.

V zvezi s tem, da pobudniki referenduma o vstopu Hrvaške v Nato, kot kaže, ne bodo uspeli zbrati 40.000 potrebnih podpisov, pa je Pahor povedal, da je vsak, ki izpolni pravico za zbiranje podpisov, enakovreden. "Stranka slovenskega naroda je bila lastnica te pravice in jo je bilo treba spoštovati," je povedal Pahor.

Obenem je še povedal, da ni v pristojnosti predsednika vlade, da odloča o tem postopku, temveč je to v pristojnosti predsednika državnega zbora Pavleta Gantarja.