»Pobudnik mora konkretno navesti, izvrševanje katerih določb izpodbijanega predpisa naj ustavno sodišče zadrži, in izkazati, kakšne težko popravljive škodljive posledice bi sicer nastale,« pojasnjujejo ustavni sodniki. Ob tem dodajajo, da SSN ni določno predlagala, glede katerih določb zakona o referendumu in o ljudski iniciativi naj ustavno sodišče začasno zadrži njihovo izvrševanje. Zato ustavno sodišče njenega predloga ni moglo obravnavati, temveč ga je moralo kot nesposobnega za obravnavo zavreči, je v sklepu navedlo ustavno sodišče.
Predsednik DZ Pavel Gantar je 19. februarja določil 35-dnevni rok, v katerem mora SSN zbrati potrebnih 40.000 podpisov podpore zahtevi za sklic referenduma. Rok se izteče 26. marca. V SSN pa so 11. marca na ustavno sodišče posredovali pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti določb zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, kjer so predlagali tudi začasno zadržanje izvrševanja zakona o ratifikaciji protokola o pristopu Hrvaške k Natu in prednostno obravnavo zadeve. Sedanji način zbiranja podpisov podpore na upravnih enotah je namreč po njihovem prepričanju protiustaven.
Če bi se sodišče odločilo drugače, Slovenija ne bi mogla sprejeti protokola o vstopu Hrvaške v Nato do 2. aprila. Pristopna konferenca se začne 3. aprila. SSN je sicer po lastnih podatkih do včeraj zbrala le 1100 podpisov. Predsednik DZ Pavel Gantar pa naj ne bi čakal vročitve podpisov, za kar ima SSN časa še sedem dni od konca zbiranja, temveč naj bi v petek, ko bo dobil podatke ministrstva za notranje zadeve o tem, koliko obrazcev so overile upravne enote, obvestil predsednika republike Danila Türka, da referenduma ne bo in da lahko podpiše zakon o ratifikaciji