"Ocenjujemo, da je odgovoren ali nekdanji minister Rado Bohinc ali sedanja ministrica Katarina Kresal, lahko pa tudi oba," je dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Parlament se bo torej z izbrisanimi ukvarjal tudi po interpelaciji o delu in odgovornosti ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal, o kateri bodo poslanci razpravljali predvidoma sredi prihodnjega tedna. Parlamentarno preiskavo mora namreč državni zbor odrediti, če to zahteva tretjina poslancev.

Kot je pojasnil Tanko, naj bi parlamentarna preiskava ugotovila, po čigavem naročilu in po kakšni metodologiji sta bili izvedeni štetji izbrisanih leta 2003, ko je notranje ministrstvo objavilo številko 18.305, in januarja, ko je MNZ ugotovil, da je izbrisanih 25.701. Poleg tega naj bi preiskava ugotavljala, kakšni interesi in klientelistične povezave so v ozadju aktualnega ravnanja nosilcev javnih funkcij, ki so odgovorni za izdajanje odločb izbrisanim.

Ministrica Kresalova je očitke včeraj že zavrnila in poudarila, da ima čisto vest, saj je vse, kar na ministrstvu delajo, povsem zakonito. Vprašanje, s katerim bi se morala preiskovalna komisija po njenem ukvarjati, pa je, kdo je 17 let uspešno zavlačeval z ureditvijo problema izbrisanih. Začudenje nad zahtevo opozicije je izrazil vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič, ki si želi predvsem odgovor na vprašanje, zakaj je do izbrisa prišlo in kdo je za to odgovoren. Zato ne izključuje možnosti, da bi v SD predlagali razširitev preiskave z ugotavljanjem razlogov za izbris.