Urad predsednika republike je v popoldanskem sporočilu za javnost pojasnil, da so na pogovor, ki se je v predsedniški palači v Ljubljani začel ob 15. uri, povabili 16 posameznikov, poznavalcev omenjene problematike z različnih področij in da namen srečanja nikakor ni bil omejevati razpravo in različnost pogledov.

"Glede na to, da je omenjena problematika osrednje področje delovanja sindikatov iz različnih okolij in področij, smo javni protest sindikatov Pergam, Neodvisnost in Konfederacije sindikatov 90 upoštevali in takoj storili vse, da bi tudi njihovim predstavnikom omogočili udeležbo na pogovor," so zapisali v uradu.

Potem ko je bil sprva na pogovor od predstavnikov sindikatov povabljen le predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, so predsedniki ostalih omenjenih sindikalnih central v skupnem sporočilu za javnost zapisali, da morajo biti v socialni dialog vključeni vsi predstavniki sindikatov.

Türkova odločitev pomeni tudi odmik od prakse prejšnjega predsednika države Janeza Drnovška in lahko "objektivno privede do zaostrovanja razmer, saj lahko sindikati, ki niso povabljeni, svoja stališča namesto v socialnem dialogu izražajo tudi na drugačen ali celo konflikten način".

"Ob vsem tem se zaradi takšnega ravnanja ne moremo izogniti razmišljanju, da gre za strankarsko oziroma politično motivirano srečanje," so zapisali predstavniki Pergam, Neodvisnot in KS 90.

Takšno ravnanje predsednika države "onemogoča izhod iz krize s konsenzom socialnih partnerjev in v tem okviru sindikatov, ki imajo tudi zaradi različne strukture članstva različne poglede na politiko zaposlovanja in njene rešitve", so še zapisali.