Povod za konec sodelovanja je bilo Ruplovo pismo ministrici Kresalovi, naj ustavi preiskavo o tako imenovani aferi metla. Pahorja je še posebno zmotilo dejstvo, da je bilo Ruplovo pismo opremljeno z glavo kabineta predsednika vlade. "To se mi je zdelo neprimerno, kot tudi pismo samo," je dejal.

Pahor je potrdil, da se Rupel vrača na zunanje ministrstvo, kjer ga čaka delovno mesto na ravni veleposlanika. A glede na to, da je Rupel zadnje dni zanikal, da bi prostovoljno odšel iz kabineta in je poudaril, da pričakuje, da se bosta s Pahorjem o nadaljnjem sodelovanju sporazumela, je sklepati, da sta se sporazumela tudi o Ruplovi nadaljnji poti.

Tudi do konzulskega mesta težko

Trenutno je najbolj vroča špekulacija tista, da bi Rupel postal generalni konzul v Trstu. Na zunanjem ministrstvu namreč ravno pripravljajo notranji razpis za to mesto.

Kot je znano, se je precej govorilo tudi o tem, da bi Rupel postal veleposlanik v Rimu, a bi za to potreboval podporo predsednika države, ki pa je najverjetneje ne bi dobil, saj je Danilo Türk že ob Ruplovi kandidaturi za veleposlanika na Dunaju dejal, da mu ne zaupa in v zadnjih dneh ni spremenil mnenja. Konzule pa potrjuje vlada in torej Türk na to ne bi imel vpliva. Toda vpliv imajo ministri koalicije, tudi LDS-ovi in ministri Zares, ki so do Rupla že ves čas kritični. Tudi včeraj je Katarina Kresal potrdila, da Ruplovega imenovanja ne bi podprla, še zlasti ne v luči zadnjih dogodkov, torej poskusa vplivanja nanjo. V Zares pa tako konkretni ne želijo biti, saj pravijo, da o hipotetični informaciji ne želijo govoriti, da pa "so o Ruplu svoje povedali". Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je že v ponedeljek dejal, da Rupla vidi bolj v akademskih vodah.

Težave z Ruplom bi očitno imela tudi slovenska manjšina v Italiji. Njihovi predstavniki namreč poudarjajo, da se bodo razmere do manjšine v prihodnjih tednih zaradi prihajajočih junijskih volitev ponovno zaostrile, zato mora v Trst nekdo, ki bo znal prisluhniti težavam in željam Slovencev v zamejstvu ter se bo znal pogovarjati mirno in diplomatsko tako z italijansko koalicijo kot z opozicijo. "Rupel pa zagotovo ni takšen človek," pravi upokojeni novinar in pripadnik manjšine Bogo Samsa, ki Ruplu ne pripisuje zaslug za razrešitev nedavnih težav ob napovedanem zmanjšanju sredstev za delovanje slovenske manjšine v Italiji.

Pogajanjem z Ruplom bi se Pahor lahko izognil

Mimogrede, sporazum o prekinitvi sodelovanja med Pahorjem in Ruplom sploh ne bi bil potreben, če za Ruplovo zaposlitev v kabinetu predsednika vlade ne bi sklenili aneksa, ki predvideva premestitev za dve leti. Pravni strokovnjaki so nam pojasnili, da bi bile boljše rešitve vsaj tri: sklep o premestitvi, aneks brez časovne omejitve ali pa kar nova pogodba za zaposlitev v Pahorjevem kabinetu za določen čas, ki jo zakon o javnih uslužbencih predvideva za delovna mesta, vezana na osebno zaupanje funkcionarja, torej za delovna mesta v kabinetu. V teh primerih se Pahorju z Ruplom sploh ne bi bilo treba pogajati, temveč bi njuno sodelovanje lahko prekinil brez večjih težav.