Eden od zaprtih v ameriškem zaporu Guantanamo na Kubi Binyam Mohamed, ki je v preteklosti bival v Veliki Britaniji, je namreč izjavil, da je britanska tajna služba MI5 sodelovala pri mučenju, ki so ga nad njim izvajali v Pakistanu in Maroku.

30-letnega Mohameda, ki je bil rojen v Etiopiji, so aretirali leta 2002 v Pakistanu zaradi suma, da se je uril v oporišču teroristične mreže Al Kaida in sodeloval pri poskusu izdelave "umazane bombe". Proti njemu niso nikoli vložili obtožnice, sam pa trdi, da je nedolžen. "Prav je, da parlament in javnost izvesta, kaj tisti, ki zaslišujejo osumljence, lahko počnejo in česa ne smejo," je dejal Brown in dodal, da bo objava navodil odpravila vse dvome o načinu dela britanskih služb.

Britanski premier je parlament tudi pozval, naj imenuje posebnega nadzornika, ki bo ugotavljal, ali tajne službe in vojska ravnajo v skladu s standardi spoštovanja človekovih pravic. Položaj naj bi zasedel nekdanji sodnik Peter Gibson, ki bo moral o svojem delu pripravljati letna poročila.

V Brownovem uradu so sicer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zanikali povezavo med današnjo odločitvijo premiera in obtožbami na račun britanskih služb.