General major v pokoju Ivan Tolj je v izjavi za medije povedal, da so bili globoko pretreseni, ko so izvedeli za dogajanja v Barbara rovu. "Nahajamo se na tragičnem, a svetem kraju, kjer so ljudje izgubili svoja življenja oz. kjer so bila ljudem življenja nasilno odvzeta. Po vsej verjetnosti so tukaj tudi posmrtni ostanki pripadnikov hrvaškega naroda in pripadnikov prijateljskega, slovenskega naroda kot tudi ostanki drugih narodov," je dejal Tolj.

Po njegovi oceni gre za kraj, kjer so maja ali junija leta 1945 po koncu druge svetovne vojne, ko je orožje že utihnilo, ljudskost, človečnost in civilizacija izgubili bitko z zlom. Tolj je opozoril, da so to bili težki in strašni časi, po katerih je nastala tišina, ki je trajala vse do danes.

Poudaril je, da je hrvaška javnost pretresena in da so vedeli za te povojne poboje, vendar niso vedeli za razsežnosti teh povojnih strahot. "Danes sem slišal, da so v tem rudniku našli tudi otroške čevlje," je še dejal Tolj.

Predsednik Združenja organizacij HVIDRA Ivan Pandža pa se sprašuje, zakaj do danes še nihče ni odgovarjal pred sodiščem za povojne zločine. Pri tem je navedel podatek, da je v Sloveniji že označenih 180 jam s povojnimi žrtvami, medtem ko je tovrstnih jam na Hrvaškem še več.

Po mnenju generala majorja Ljube Ćesića Rojsa je za povojne žrtve največji krivec Josip Broz Tito, ki ga uvršča med pet največjih zločincev na svetu. Skrbi ga, da izvršitelji teh zločinov ne bodo nikdar kaznovani. Zanj je Tito odgovoren za poboj 200.000 ljudi, ki so umrli v strašnih mukah. To se, tako Ćesić Rojs, ni zgodilo niti v Auschwitzu.

Poudaril je, da se za okrog pol milijona Hrvatov, ki so sodelovali v drugi svetovni vojni, sploh ne ve, kje je njihov grob. Na vprašanje, zakaj njihov obisk v Hudi jami ne spremljajo tudi hrvaški mediji, čeprav so bili povabljeni, je Ćesić Rojs odgovoril, da so najbrž dobili navodila politike, ki ji ni v interesu, da se ugotovi prava resnica povojnih pobojev.

"Sinovi tistih, ki so morili po drugi svetovni vojni, se prosto gibljejo po Zagrebu in vladajo na Hrvaškem. Ni nobenega generala iz domovinske vojne, za katerega ne poteka sodni proces v Haagu," je povedal Ćesić Rojs.

General major Željko Glasnović pa meni, da izvršitelji povojnih pobojev ne bodo nikdar kaznovani in umrli bodo v svojih posteljah kot prejemniki partizanskih pokojnin. "Komunizem je umoril veliko ljudi v Evropi. V Zagrebu živi moški, ki je bil šef krapinske Udbe in je odgovoren za smrt 14.000 ljudi. Hrvaška je kot Gvatemala, samo da imamo mi barvno televizijo," opozarja Glasnović.

Zelo kritičen do povojnih pobojev je bil tudi nekdanji poslanec v hrvaškem parlamentu Ante Kovačević, ki je dejal, da je napočil čas, da se Tita preneha opevati kot velikana in antifašista. Tito je bil namreč po njegovih besedah klasični morilec-gizdalin, ki je "dopoldne prevaral Stalina, s katerim je pil boljševiško vodko, popoldne pa Churchilla, s katerim pa je pil britanski viski."