Za sedaj si še vedno nasprotujejo informacije o Ruplovem odstopu, prav tako ostaja nejasno, kaj naj bi bil razlog za odstop in kje bo nekdanji zunanji minister nadaljeval svojo kariero. Stranka SDS, katere član je postal po izstopu iz LDS, ga zaenkrat ni uvrstila na svojo listo kandidatov za letošnje volitve v Evropski parlament.

Pahor je nekdanjega zunanjega ministra Rupla konec novembra lani imenoval za svojega posebnega odposlanca za zunanje zadeve, kar je takrat sprožilo začudenje, pa tudi nezadovoljstvo. Pahor je odločitev o imenovanju nekdanjega zunanjega ministra na položaj svojega posebnega odposlanca sporočil, potem ko je predsednik države Danilo Türk napovedal, da ne namerava podpisati imenovanja Rupla za veleposlanika na Dunaju, ker mu ne zaupa.

Pahorjeva odločitev je v javnosti in med njegovimi političnimi zavezniki sprožila začudenje, pa tudi ogorčenje. Podpredsednik LDS Slavko Ziherl je zaradi imenovanja Rupla odstopil z mesta državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje.

Ruplov odvetnik: Informacije o Ruplovem odstopu so neresnične

Neuradne informacije, da naj bi Dimitrij Rupel odstopil z mesta posebnega odposlanca za zunanje zadeve v kabinetu predsednika vlade, so neresnične in netočne, so sporočili iz Ruplove pooblaščene odvetniške družbe Grobelnik in partnerji. Rupel pričakuje, da se bosta s Pahorjem v prihodnjih dneh sporazumela o njunem nadaljnjem sodelovanju.

Kot je zapisala odvetniška pisarna v svojem sporočilu za javnost, sta Pahor in Rupel danes res opravila telefonski razgovor o njegovem delu v kabinetu predsednika vlade "in o (medijskih) pritiskih na našo stranko in tudi o njunem nadaljnjem sodelovanju".

Ob tem so v odvetniški pisarni poudarili, da Rupel "niti tekom citiranega telefonskega pogovora, niti kasneje, ni podal nikakršne izjave o odstopu s položaja posebnega odposlanca predsednika vlade".

Glede na slednje po Ruplovem pooblastilu v odvetniški pisarni zanikajo povzeta navajanja v medijih. Ob tem so še navedli, da Rupel pričakuje, da se bosta s Pahorjem o njunem nadaljnjem sodelovanju v prihodnjih dneh sporazumela, "vsekakor pa pričakuje, da bodo dogovarjanja in vsi morebitni tem sledeči postopki potekali v okvirih veljavne zakonodaje".

Brezigar: Rupel zanika, da bi odstopil s položaja posebnega odposlanca premiera

Dimitrij Rupel zanika, da bi odstopil s položaja posebnega odposlanca premiera, je za STA v Ruplovem imenu sporočil Bojan Brezigar. Pojasnil je, da je z Ruplom govoril pred dobro uro in ta mu je še dejal, da so pogovori med predsednikom vlade Borutom Pahorjem in Ruplom o prihodnosti Rupla v kabinetu premiera še v teku.

Brezigar, ki je bil v času, ko je bil minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel, nekaj časa v. .d. vodje službe za stike z javnostmi na MZZ, je še dodal, da ima Rupel pogodbo s kabinetom predsednika vlade, ki je še v veljavi.

Pahor je nekdanjega zunanjega ministra Rupla konec novembra lani imenoval za svojega posebnega odposlanca za zunanje zadeve, kar je takrat sprožilo začudenje, pa tudi nezadovoljstvo.

Žbogar: Rupel se na MZZ vrača v rang veleposlanika

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel se na zunanje ministrstvo vrača v rang veleposlanika in v tem rangu bo prevzel neke odgovornosti in naloge, je danes v Bruslju povedal vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar. "Mislim, da bi ga vsekakor lahko koristno uporabili z izkušnjami, ki jih ima," je poudaril.

Tako je minister Žbogar danes po koncu zasedanja zunanjih ministrov EU v Bruslju odgovoril na novinarsko vprašanje, kakšne zadolžitve naj bi prevzel nekdanji minister Rupel ob predvideni vrnitvi na zunanje ministrstvo.

"Gospod Rupel ima mirovanje na zunanjem ministrstvu in se lahko kadarkoli vrne k nam. Kot razumem, je bila danes sprejeta odločitev, da zapušča kabinet predsednika vlade in se s tem seveda vrača v zunanje ministrstvo," je povedal Žbogar.

Minister je k temu dodal, da sam danes še ni bil v stiku z nekdanjim ministrom Ruplom in da tudi ministrstvo še ni vzpostavilo stika z njim, da bi ugotovili, kdaj se vrača.

"Glede tega, kaj bi v ministrstvu počel, bi pa jaz počakal, da pride v ministrstvo, in takrat se bomo skupaj pogovorili, kaj bi lahko koristnega počel," je še menil vodja slovenske diplomacije.

"Mislim, da bi ga vsekakor lahko koristno uporabili z izkušnjami, ki jih ima, in mu bomo pač določili neke naloge. Vrača se v rang veleposlanika in v tem rangu bo prevzel neke odgovornosti oziroma neke naloge," je sklenil minister Žbogar.

Kresalova: O Ruplovem odstopu me je obvestil Pahor

Notranja ministrica Katarina Kresal je povedala, da ji je predsednik vlade Borut Pahor zjutraj povedal, da je Dimitrij Rupel zapustil položaj posebnega odposlanca predsednika vlade. Dejala je, da je s takšno odločitvijo zadovoljna, saj je "točno taka, kot bi jo sprejela tudi sama".

Kot je dejala, je že velikokrat opozarjala, da Rupel ni bil prava izbira za posebnega odposlanca predsednika vlade.

Prav tako je po njenih besedah tudi opozarjala, da gre za osebo, ki ima drugačno razumevanje nekih demokratičnih standardov, "z zadnjim pismom, ki mi ga je poslal, pa se je to samo še potrdilo".

Kakšna bo Ruplova nadaljnja pot, Kresalova ne ve, o tem pa tudi ni govorila s predsednikom vlade. "Počakajmo, da bomo videli, kaj se bo zgodilo," je dejala in dodala, da se sicer s tem, kaj bo delal Rupel, ne ukvarja.

Stranka DeSUS podpira odhod Rupla iz kabineta premierja

V stranki DeSUS podpiramo odhod Dimitrija Rupla s položaja posebnega odposlanca predsednika vlade, saj smo bili že ves čas zelo kritični do tega, da je bil v kabinetu premiera, je za STA povedal predsednik stranke Karl Erjavec. Ruplovo nedavno pismo notranji ministrici Katarini Kresal je Erjavec ocenil kot "pravno neustrezno ravnanje".

"V pravni državi si nihče ne more privoščiti, da ministrici za notranje zadeve naroča, naj ustavi postopke," je za STA še dejal Erjavec, ki je v vladi premierja Boruta Pahorja minister za okolje in prostor. Kot je še dodal, "morajo biti postopki izpeljani v skladu s predpisi, saj to zahteva načelo enakosti pred zakonom".

Zver: Ruplova metla in služba ne smeta postati glavni točki slovenske politike

V SDS zaenkrat še ne komentirajo neuradnega odhoda Dimitrija Rupla iz kabineta premierja, češ da je to stvar Pahorja in Rupla. Po besedah podpredsednika največje opozicijske stranke Milana Zvera "Ruplova metla in služba" ne smeta postati glavni točki slovenske politike v prihodnjih dneh in mesecih.

"To je stvar dogovora med delojemalcem in delodajalcem, to je stvar med Dimitrijem Ruplom in predsednikom vlade Borutom Pahorjem," se je ob obisku poslanske skupine SDS na severnem Primorskem na še neuradno vest o Ruplovem odhodu iz kabineta premiera odzval vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Podobno mnenje je novinarjem v Solkanu predstavil tudi Zver, ki podrobneje tega ni želel komentirati.

Sicer pa je Tanko opozoril, da se v povolilnem obdobju pozornost namenja predvsem "banalnostim in ne temeljnim zadevam". "Vlada in ministrstva imajo bistveno pomembnejše stvari - odgovornost za nadaljnji razvoj države, kot da se ukvarjajo s tem, na kakšen papir je kdo kakšen dopis napisal," je še povedal Tanko.

Jelinčič: Skrajni čas je, da se farsa z Ruplom v vseh vladah konča

Skrajni čas je bil, "da se preneha ta farsa z Ruplom v vseh oblikah, v vseh vladah in v vseh konzervah", je v komentarju domnevnega odstopa Dimitrija Rupla s položaja posebnega odposlanca predsednika vlade dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. Upa, da se bo Rupel upokojil, "da ne bo delal godlje po ministrstvu za zunanje zadeve".

Po Jelinčičevem prepričanju je bil za Ruplov odstop skrajni čas, "čeprav bi bilo bolj smiselno in nekako bolj higienično - še posebej bi ljudje lepše sprejeli - če bi ga odslovil premier sam".

Predsednik SNS je še prepričan, da Rupel na ministrstvu za zunanje zadeve "nima več kaj početi. Kar je naredil, je naredil. Naredil pa je dosti slabega za Slovenijo, zato mislim, da se lahko to njegovo delo enkrat že konča", je dejal.

Šrota je Ruplov odstop, če se je zgodil, presenetil

Predsednik SLS Bojan Šrot je povedal, da novico o odstopu Dimitrija Rupla s položaja posebnega odposlanca premiera sliši prvič. Odstop, če se je res zgodil, ga je presenetil, posebej, ker "smo zunaj koalicije imeli občutek, da so se nasprotovanja v koaliciji, naperjena proti Ruplu, umirila oz., da so se z njim sprijaznili".

Na vprašanje, kaj bi potemtakem Rupla po njegovem vodilo k odločitvi za odstop, pa je odgovoril, da predvideva, da je odstopil iz osebnih razlogov, "saj pri nas vsi odstopajo iz osebnih razlogov".