Podpredsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor, ki je včeraj s hrvaškim notranjim ministrom Tomislavom Karamarkom prižgala sveče pred Barbara rovom, je dejala, da je slovenskim preiskovalcem ponudila pomoč hrvaških laboratorijev, ki imajo veliko izkušenj z identifikacijo posmrtnih ostankov iz časov vojne na Hrvaškem v 90. letih.

"Ljudi v Barbara rovu so pobili brez sodišča in pravice, skrivnost rova pa je dodatno stigmatizirala in kaznovala njihove družine, ki niso imele pravice, da bi poiskale in ustrezno pokopale svoje člane," je dejala Kosorjeva na seji vlade.

Hrvaška vlada je danes sicer sprejela odločitev o uveljavitvi sporazuma s Slovenijo o označevanju vojaških grobišč. V skladu s tem sporazumom bosta državi obeležili grobišča vojakov in civilnih žrtev, ki so umrli na območju Hrvaške in Slovenije po drugi svetovni vojni. Za izvajanje sporazuma bo skrbela mešana komisija, v kateri bodo po trije člani iz vsake države.

Hrvaška antifašistična zveza se sprašuje, v čigavem interesu je, da se ravno sedaj objavlja novica o grobišču, ki so ga odkrili veliko prej

Medtem se je na odkritje v Barbara rovu odzvala Zveza antifašističnih borcev in antifašistov Hrvaške (Saba), ki je v današnjem sporočilu za javnost obsodila vsak zločin, ne glede na storilca. Kot povsem nesprejemljivo pa so obsodili prezgodnje obsojanje Narodnoosvobodilne vojske in Josipa Broza Tita, ne da bi prej ugotovili, kdo so žrtve v Hudi Jami in kdo je odgovoren za njihovo smrt.

Saba je ob tem poudarila, da "so omenjeno grobišče odkrili veliko prej" in se sprašuje, komu je v interesu, da se ravno sedaj objavlja novica o njem. Dodaja, da so spomladi leta 1945 na ozemlju Slovenije delovale enote KNOJ-a iz Slovenije.

Saba še spominja, da je Tito 14. maja 1945 zahteval od glavnih poveljstev Slovenije in Hrvaške ter takratne Jugoslovanske armade, naj preprečijo pobijanje vojaških ujetnikov in naj osumljence za vojne zločine predajo vojaškim sodiščem. Kot vir te Titove depeše so navedli Zbrana dela Josipa Broza Tita.