V Bruslju pričakujejo, da bodo na današnjem ponovnem srečanju predsednikov vlade in države, Iva Sanaderja in Stipeta Mesića, s predstavniki parlamentarnih strank sprejeli jasen odgovor na pobudo Evropske komisije o mediaciji "brez postavljanja nemogočih pogojev". Odgovor Zagreba je bil sicer pričakovan na enakem srečanju pred tednom dni, a ga ni bilo. Med hrvaškimi politiki prevladuje mnenje, da mediacija ne bi smela neposredno odločati o meji.

Sanader in Mesić sta večkrat pozdravila evropsko pobudo, sicer pa vztrajata pri ločevanju hrvaških pristopnih pogajanj z EU od urejanja vprašanja meje, ki naj bi potekalo na podlagi mednarodnega prava. Po njihovem mnenju naj bi sporno kopensko in morsko mejo prepustili mednarodnem sodišču, kot je bilo načelno dogovorjeno na blejskem srečanju Sanaderja s takratnim slovenskim premierom Janezom Janšo avgusta 2007.

Predsednica hrvaškega nacionalnega odbora za spremljanje pristopnih pogajanj z EU Vesna Pusić je v četrtek ob robu srečanja evropskih liberalcev (ALDE) na Bledu dejala, da bo Zagreb najverjetneje sprejel predlog o mediaciji pod pogojem, da Slovenija umakne zadržke v hrvaških pogajanjih z EU in da se definirajo naloge mediacije.

Hrvaški mediji so sicer večinoma pisali, da naj bi Zagreb mediacijo videl kot pot do reševanja vprašanja na Meddržavnem sodišču v Haagu, je pa časnik Jutarnji list ob sklicevanju na neuradne vire tudi poročal, da naj bi hrvaška vlada pristala na mediacijo ne pod pogojem, da je treba mejni spor reševati izključno na sodišču v Haagu, ampak pod pogojem, da bo odločitev o meji temeljila na mednarodnem pravu.

Bruselj je predlagal, da se v reševanje spora glede meje in nadaljevanje hrvaških pristopnih pogajanj vključi tričlanska skupina pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika Marttija Ahtisaarija. Slovenska vlada je pred dnevi načelno podprla mediacijo, kar so v Bruslju pozdravili.