Vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič je glede najdenih posmrtnih ostankov v Barbara rovu v Hudi Jami dejal, da bi sam "prepustil to zgodbo predvsem tistim, ki se na to spoznajo in ki znajo tudi dejansko povedati, v katero obdobje sodijo posamezni posmrtni ostanki".

"Globoko smo pretreseni ob stalno novih dokazih, ki prihajajo na dan in pričajo o velikanskem obsegu množičnega zločina, ki ga je zagrešila povampirjena komunistična oblast po končani drugi svetovni vojni," je na spletni strani SDS zapisal njen predsednik Janez Janša.

Po njegovem mnenju bomo Slovenci v dvomih glede temeljnih civilizacijskih vrednot toliko časa, dokler kot skupnost ali občestvo "ne bomo sposobni brez kakršnega koli opravičevanja vsak zločin poimenovati s pravim imenom in pokopati svoje mrtve".

Predsednik SDS pričakuje, da bodo odgovorni omogočili pietetni izkop pobitih v rudniških jaških, identifikacijo žrtev ter dostojen pokop njihovih posmrtnih ostankov na mestu, ki bo omogočalo njihovim svojcem obisk grobov.

"Pričakujem tudi, da bodo pristojni naredili vse, kar je mogoče, da se raziščejo okoliščine zločina ter ugotovi odgovorne za zločin in tudi odgovorne za njegovo prikrivanje vse od leta 1945 do danes," je še zapisal.

Po mnenju vodje poslanske skupine Zares Cvete Zalokar Oražem gre pri odkritju povojnega grobišča v Barbara rovu za tragično zgodbo. Pri tem je ocenila, da to najbrž ne bo zadnje morišče, ki ga bodo odkrili, dodaja pa, da so bili ta in podobni rovi že znani kot potencialne lokacije grobišč.

Zalokar Oražmova sicer meni, da je treba grobišča pietetno urediti in poskrbeti za postavitev ustreznih obeležij, kot jih predvideva zakonodaja.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je prepričan, da je Barbara rov dokaz o tem, kam lahko vojne pripeljejo - do kakšnih tragičnih dogodkov. "Osebno podpiram, da se te zadeve raziščejo in da vsi tisti, ki so bili deležni te žalostne usode, dobijo neko dostojno mesto za pokop. Mislim, da je to ena najbolj temeljnih človekovih pravic - da imaš tudi pravico do dostojnega pokopa in spomina," je poudaril Erjavec.

V tem smislu, je nadaljeval, podpira aktivnosti, "da se te zadeve odprejo, raziščejo in ustrezno zaprejo. Je pa to za vse nas opomin, kam lahko pripelje nestrpnost, vojne in tako dalje".

Po besedah predsednika SNS Zmaga Jelinčiča je treba najprej ugotoviti, "kdo je sploh tam notri v tisti jami". "So že rekli, da so tam pripadniki hrvaške nacionalnosti, torej verjetno pripadniki ustaških enot ali kaj podobnega," je dejal predsednik SNS.

Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je povedal, da je to žalostna stvar, ki je del naše žalostne zgodovine. Po njegovih besedah je treba zadevo zdaj raziskati, predvsem pa dostojno pokopati te žrtve. "Očitno so še v takem stanju, kot so poročali včeraj, da so kot mumije, da niso samo okostja," je poudaril.

Obenem je pojasnil, da bi se bilo treba dostojno posloviti od njih, tudi če bi bila samo okostja. Po možnosti pa je treba tudi ugotoviti, "na kakšen način so bila ta grozodejstva storjena", je dodal.

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je dejal, da je odkritje posmrtnih človeških ostankov v Barbara rovu šokantna novica. Po njegovih besedah gre za nedopustno in vsega obsojanja vredno ravnanje.

"Pomagati se ne da, treba pa je zadevo končati z ustrezno pieteto in spoštovanjem do umrlih ter jo tudi raziskati, če je mogoče. Vsem umrlim je treba zagotoviti dostojno mesto pokopa, spominsko obeležje ter tudi ime in priimek," meni Sajovic.

Ob tem ocenjuje, da so podatki o posmrtnih človeških ostankih še skopi. "Število žrtev še ni znano, storilci pa so domnevni," je prepričan Sajovic. Po njegovem mnenju je treba počakati na zaključek preiskave, "potem pa bo čas tudi za vrednostne sodbe".

Odkritje človeških ostankov pa po njegovem mnenju s politiko "na žalost nima in ne sme imeti nobene zveze. Smo predvsem ljudje in ljudje moramo ostati," je še poudaril Sajovic.