Kot je v kratki izjavi po srečanju, na katerega je prišel v družbi ministra za šolstvo in šport Igorja Lukšiča, finančnega ministra Franca Križaniča in ministrice za kulturo Majde Širca, dejal Pahor, je državni zbor v prejšnjem sklicu že podprl izvedbo univerzijade v Mariboru, zato vlada tudi, če bi danes zaradi aktualnih gospodarskih razmer, menila drugače, sama ne more sprejeti drugačne odločitve.

"Zato sem predlagal, da organizacijski odbor čim prej sprejme finančno konstrukcijo, v kateri mora biti zelo natančno določen delež države, sam pa se nagibam k temu, da bi pripravljeno konstrukcijo dali v presojo državnemu zboru. Če bo ta znova presodil, da je to sprejemljivo, potem bo vlada prevzela tudi svoj del odgovornosti," je dejal Pahor.

Po njegovih besedah je v sedanji konstrukciji vrednost projekta 304 milijone evrov, pri čemer je dolžnost države zagotoviti zgolj 15 milijonov evrov, a ga kot predsednika organizacijskega odbora skrbi, ali bodo preostali del denarja dejansko zmogli zagotoviti drugi viri, kot to zagotavljajo organizatorji v Mariboru.

"Jasno naj se pove, kakšen bo delež države v projektu"

"Preden to ne bo razčiščeno, je težko sprejeti dokončno odločitev, vsekakor pa je prav, da leto dni po soglasju državnega zbora k univerzijadi, poslanci znova pretehtajo, ali je glede na spremenjene okoliščine predlagana finančna konstrukcija upravičena ter, kar je zame ključno, da se jasno pove, kakšen bo delež države v tem projektu," je še dodal predsednik vlade.

Mariborski župan Franc Kangler, ob njem so bili še ruški župan Vili Rezman, zreški župan Boris Podvršnik ter predsednik Slovenske univerzitetne športne zveze (SUSA) Otmar Kugovnik, je povedal, da so na sestanku želeli odpraviti nekatera nesoglasja in pomisleke. Kot je dejal, so se dogovorili, da se organizacijski odbor znova sestane v najkrajšem času, še enkrat pregleda vso dokumentacijo in opravi pregled predlagani prve prioritete izvedbe omenjenega dogodka, kot je bilo dogovorjeno že na zadnjem sestanku.

O morebitnem vnovičnem odločanju v državnem zboru je Kangler dodal, da bo to pač premierjeva politična odločitev, sam pa pravi, da bi bilo zelo slabo za Slovenijo, vlado in ljudi, predvsem pa za šport, če bi se univerzijada spolitizirala. Kot je dejal, so politiki o tem že odločili, če pa bo do tega kljub vsemu prišlo, potem ne verjame, da bi pri odločanju prišlo do nasprotovanja med koalicijo in opozicijo, saj so na predstavitvah ta teden pri vseh z izjemo SNS že dosegli podporo.

Tudi poslanec koalicijskega Desusa in ruški župan Rezman ne vidi razloga, da bi državni zbor še enkrat obravnaval nekaj, čemur je že dal jasno podporo. Po današnjem srečanju s Pahorjem je izrazil optimizem, saj naj bi po njegovem od vladnih predstavnikov dobili potrebna zagotovila, da vlada projekt podpira. Kot je ob tem dodal, morajo zdaj kar najhitreje natančno pregledati posamične postavke in opraviti vse potrebne formalnosti.