"Okoljski ministri so se potuhnili in predali vprašanje financiranja, kot vroč kostanj, ministrom za finance," je zatrdila Nina Štros, vodja Greenpeaceovih kampanj za politike EU v Sloveniji. Decembra bodo namreč Združeni narodi v Koebenhavnu poskušali doseči svetovni podnebni dogovor, s katerim bi od leta 2012 preprečevali povišanje globalne temperature za več kot dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko obdobje in sprejeli tudi druge podnebne ukrepe.

Na ministrstvu za finance so opozorili na jasne zaveze EU o tem, da želi doseči dogovor v Koebenhavnu, voditelji članic pa bodo o tem prvič odločali na Svetu EU 19. marca. "V zvezi z obveznostmi držav v razvoju je poudarjena predvsem potreba po izdelavi strategij zmanjševanja izpustov, ki bodo omogočile, da bodo sredstva, ki jih bodo namenile razvite države, uporabljena učinkovito," so pojasnili na ministrstvu za finance, pri tem pa spomnili na slabe evropske izkušnje s sedanjimi razvojnimi mehanizmi in pomočjo.

"Medtem ko se milijarde davkoplačevalskega denarja porabljajo za reševanje propadajočih bank in proizvajalcev avtomobilov, ki so se znašli v težavah, do danes niso namenili niti centa za pomoč državam v razvoju za reševanje problema, ki smo ga Evropejci v veliki meri ustvarili," je opozorila Nina Štros, podobno stališče pa zagovarjajo tudi druge evropske okoljevarstvene organizacije.

Dogovor med razvitimi državami bo moral biti uravnotežen, menijo na ministrstvu za finance, pri čemer so ocenili, da bo samo v državah v razvoju potrebnih približno 100 milijard evrov pomoči za zmanjšanje izpustov in še okoli 40 milijard evrov za prilagajanje podnebnim spremembam. Višina evropske pomoči bo tako odvisna predvsem od pogajanj z drugimi razvitimi državami, po besedah ministrstva za finance pa "Slovenija v okviru EU zagovarja takšne rešitve, ki relativno manj obremenjujejo slovenski prispevek".

To po besedah Štrosove ponovno kaže na to, na kar opozarja večina slovenskih nevladnih okoljskih organizacij, in sicer da se "Slovenija še vedno ukvarja samo z lastnimi interesi in v takih primerih pozablja, da je na strani tistih, s katerimi se najraje enači, to je na strani razvitih in za nastali položaj odgovornih držav", je priprave na Koebenhavn še ocenila Nina Štros.