O tehničnih in pravnih vidikih možnosti sprejemanja terorističnih osumljencev iz Guantanama bodo sicer v četrtek razpravljali notranji ministri EU v Bruslju. Izmenjali bodo poglede o njihovem sprejemanju in govorili o konkretnih vprašanjih, na primer o vizumih, a zagotovo ne bodo sprejeli nikakršnih zavezujočih odločitev, so pojasnili viri.

Odločitev o sprejemanju zapornikov iz Guantanama je namreč dolgoročna. Sploh pa je to proces, ki je še v teku tudi na strani ZDA, saj tudi ameriška stran še ni opredelila dokončnega stališča o zaprtju Guantanama in posledicah, od česar je odvisno tudi stališče EU, so razložili viri. ZDA naj bi Guantanamo zaprle leta 2010.

Razprava v četrtek tako ne bo nikakršna prelomnica, temveč bolj tehnična razprava, ki bo nadaljevanje pogovorov o Guantanamu, ki so jih imeli zunanji ministri EU konec januarja, kmalu po napovedi novega ameriškega predsednika Baracka Obame o zaprtju zapora, zaradi katerega je bila administracija Georgea Busha stalna tarča kritik EU.

Zunanji ministri so januarja podprli napoved ZDA, a poudarili, da EU za odločitev o sprejemu zapornikov potrebuje čas, saj gre za zelo zapletene pravne, finančne, etične in varnostne vidike. Pravni postopki v državah članicah so različni, zato hiter odgovor ni mogoč. To ni vprašanje, ki lahko rešeno v nekaj tednih ali mesecih, je tedaj menilo predsedstvo EU.

Zunanji ministri so januarja tudi poudarili, da je za to odločitev pomembno oblikovati enotno stališče EU, kar pa jim takrat še ni uspelo. Ta prizadevanja bodo v četrtek nadaljevali notranji ministri. Češko predsedstvo je pripravilo nov dokument, ki po navedbah virov ne vključuje nič odločilnega, temveč le tehnične vidike tega vprašanja.

V Obamovi administraciji so EU pozvali, naj pomaga s sprejemom nekaterih zapornikov. "Amerika ne bo mučila, zaprli bomo Guantanamo," je februarja na varnostni konferenci v Münchnu poudaril ameriški podpredsednik Joe Biden. "A pri tem bomo potrebovali vašo pomoč. Pozvali bomo tudi druge, naj prevzamejo odgovornost za tiste, ki so v Guantanamu," je dejal.

EU naj bi sprejela do 60 od približno 250 zapornikov, ki večinoma prihajajo iz držav, kjer bi jih najverjetneje čakalo mučenje, če bi jih poslali nazaj.

Slovenija je januarja poudarila, da "odobrava odločitev za zaprtje zapora Guantanamo" in si bo "prizadevala, da EU oblikuje skupno stališče do zaprtja in do možnosti nadaljnjih postopkov v zvezi z zaporniki ter do njihovega morebitnega sprejema v državah članicah EU".